ମୋ ସାନ ଭଉଣୀ ଲିପି ଓ ମୋ ଝିଆରୀ ସିଲି କୁ ରାତି ସାରା ଗେହିଁଲି – Mo Sana Bhauni Lipi O Mo Jhiari Sili Ku Rati Sara Genhili

Mo Sana Bhauni Lipi O Mo Jhiari Sili Ku Rati Sara Genhili - BHAUJA.com

ସେଦିନ କୁଡ଼ିଆରୁ ଫେରିବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଠ ପଡ଼ିଲୁ ମୁଁ ଦାଣ୍ଡ ଘରେ ଏବଂ ଲିପି ଓ ସିଲି ବାଡ଼ି କର ଘରେ l ରାତି ୯.୩୦ ରେ ମା ଖାଇବାକୁ ଡାକିଲେ ତାପରେ ଖାଇସାରି ଯିଏ ଯାହା ରୁମକୁ ଶୋଇବାକୁ ଗଲୁ l ମୁଁ ରାତିରେ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛି କି ଲିପି ମୋ ବାଣ୍ଡ ଚୁଚୁମୁଛି ଓ ସିଲି ତା ଦୁଧ ମୋ ପାଟି ରେ ପୁରୋଉଛି, ସେଇ ସମୟରେ ମୋ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଏବଂ ମୁଁ ଯାହା ଦେଖିଲି ସେଥିରେ ମୋ ଆଖିକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲିନି କାରଣ ସତକୁ ସତ ଲିପି ମୋ ବାଣ୍ଡ ଚୁଚୁମୁଛି ଓ ସିଲି ତା ଦୁଧ ମୋ ପାଟି ରେ ପୁରେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, ମୋ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଯିବା ଦେଖି ସେମାନେ ଟିକେ ସମୟ ରହି ଗଲେ, ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ଆମେ ଆଉ ରହିପାରିଲୁନି, ତମେ ଜମା ରୁ ପାଟି କରନି ଆମେ ଆଜି ରାତି ସାରା ତମ ପାଖରେ ଶୋଇବୁ ତମେ ଯେତେ ଥର ଚାହିଁବ ଆମ ଦିଜଣଙ୍କୁ ଗେହିଁ ପାରିବ l ମୁଁ ଏଇ ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଥିଲି, ତେଣୁ ମୁଁ କହିଲି ତାହା ହେଲେ ତମ ଇଛା ଯେମିତ ସେମିତି କର l ତାପରେ ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ଆଜି ଆମେ ପୁରା ଲଙ୍ଗଳା ହେଇ ଗିହାଁ ଗେହିଁ ହବା, ଆମେ ତିନି ଜଣ ଙ୍କ ଦେହରେ ଗୋଟେ ସୁତା ବି ରହିବନି ସବୁ ଡ୍ରେସ ଖୋଲିଦେବା l ତାପରେ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ଆଗେ ତମେ ଆମ ଦିଜଣ ଙ୍କ ଡ୍ରେସ ଖୋଲ ତାପରେ ଆମେ ତମ ଡ୍ରେସ ଖୋଲିବୁ, ତାପରେ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ଆଗ ତମେ ମୋ ଡ୍ରେସ ଖୋଲ, ମୋର ଖୋଲି ସାରିଲେ ଲିପି ନାନୀ ର ଖୋଲିବ, ଲିପି କହିଲା ହଁ ଭାଇ ସିଲି ଯେମିତି କହୁଛି ସେମିତି କରିବୁ କାରଣ ତୁ ମୋ ଜୀବନ ର ପ୍ରଥମ ପୁରୁଷ ଯାହାର କୁମାର ବାଣ୍ଡ ମୋ ବିଆ ରେ ପ୍ରଥମେ ଗେହିଁଥିଲା, ଓ ମୋ ସିଲ ଖୋଲି ଥିଲା, ମୋର ସେଇଟା ବଡ ଭାଗ୍ୟ, ସେଇଥି ପାଇଁ ଏବେ ସିଲି ଯେମିତି କହିବ ତୁ ସେମିତି କରିବୁ l ତାପରେ ମୁଁ ଲିପି ଓଠରେ ଗୋଟେ ଗାଡ଼ ଚୁମ୍ବନ ଦେଲି, ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ତୁ ଆଗ ସିଲିର ଡ୍ରେସ ଖୋଲ, ତାପରେ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ମୋ ଓଠରେ ଗୋଟେ ଚୁମ୍ବନ ଦିଅ ଓ ତାପରେ ମୋତେ କୁଣ୍ଡେଇ କି ଧରି ମୋ ଫ୍ରକର ଚେନ ଖୋଲ, ସେ ଯେମିତି କହିଲା ମୁଁ ତା ଓଠରେ ଗୋଟେ ଚୁମ୍ବନ ଦେଇ ତା ଫ୍ରକର ଚେନ ଖୋଲିଲି, ତା ପରେ ଫ୍ରକକୁ ତଳକୁ ଟାଣି ଦେଲି, ମୁଁ ଯାହା ଦେଖିଲି, ମୋ ଆଖିକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲିନି କାରଣ ସେ ପ୍ୟାଂଟି ଓ ବ୍ରା ପିନ୍ଧି ନ ଥିଲା, ମୁଁ ତା କଅଁଳିଆ ଦୁଧ ଦେଖି ସମ୍ବାଳି ପାରିଲିନି, ସଂଗେ ସଂଗେ ତାର ଗୋଟେ ଦୁଧକୁ ଚୁଚୁମିବାକୁ ଲାଗିଲି ଓ ହାତରେ ତା ଆର ଦୁଧକୁ ଚିପିଲି, ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ଏତେ ଅଧର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ ତମେ ଆମ କୁ ରାତି ସାରା କେମିତି ଗେହିଁବ, ତମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିପି ନାନୀର ଫ୍ରକ ଖୋଲ, ତାପରେ ମୁଁ ଲିପିର ଫ୍ରକ ଖୋଲିଲି ସେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଭିତରେ କିଛି ପିନ୍ଧି ନଥିଲା, ମୁଁ ଲିପି କୁ ପଚାରିଲି ତମେ ମାନେ କାହିଁକି ଭିତରେ କିଛି ପିନ୍ଧି ନ ସେ କହିଲା ତୋତେ ଖୋଲିବାକୁ ସମୟ ଲାଗିବ ଓ ଆମେ ଆଉଥରେ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ବି ସମୟ ଲାଗିବ, ସେଇଥି ପାଇଁ ଭିତରେ କିଛି ପିନ୍ଧି ନାହୁଁ l ଏଇ ସମୟରେ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ମୁଁ ତୁମ ସର୍ଟସ ଖୋଲିବି ଓ ଲିପି ନାନୀ ତମ ଟି ସାର୍ଟ ଖୋଲିବ, ତମେ ଠିଆ ହୁଅ, ମୁଁ ଠିଆ ହେଲି ସିଲି ମୋ ସର୍ଟସର ଡୋର ଖୋଲିଦେଲା ଓ ତଳକୁ ଟାଣି ବାହାର କରିଦେଲା, ସେତେବେଳକୁ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରା ୯୦ ଡିଗ୍ରୀ ରେ ଥାଏ l ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ତୁ ଟିକେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁ ମୁଁ ତୋ ଟି ସାର୍ଟ ବାହାର କରିବି, ମୁଁ ମୁଣ୍ଡ ନୂଆଇଁବାରୁ ଲିପି ମୋ ଟି ସାର୍ଟ ଟାଣି ବାହାର କରିଦେଲା, ସେତେ ବେଳକୁ ସିଲି ତଳେ ଆଣ୍ଠେଇ ମୋ ବାଣ୍ଡ କୁ ଜୋରରେ ଆଇସିକ୍ରିମି ଖାଇବା ପରି ପାଟିରେ ପୁରେଇ ଚୁଚୁମୁ ଥାଏ l ଲିପି ମୋ ଓଠ ଓ ଗାଲରେ ଚୁମା ଦେଇ ଚାଲିଥାଏ ଓ ମୋ ହାତ କୁ ନେଇ ତା ଦୁଧ ଉପରେ ରଖି, ତା ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡି କୁ ରଗଡି ବାକୁ କହିଲା ମୁଁ ସେତେବେଳକୁ ପୁରା ଗରମ ହେଇଯାଇଥାଏ, ତେଣୁ ତା ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡି କୁ ଜୋରରେ ରଗଡି ବାକୁ ଲାଗିଲି ଓ ତା ଓଠ ଓ ଗାଲକୁ ଜୋରରେ ଚୁଚୁମିବାକୁ ଲାଗିଲି l ଏଇ ସମୟ ରେ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ତୁମେ ପୁରା ଗରମ ହେଇଗଲଣି ତମେ ଜଲଦି ମୋ ବିଆ ରେ ତମ ବାଣ୍ଡ ପୁରାଇ ଗିହଁ, ମୁଁ ତଳେ ଶୋଉଛି, ଏହା କହି ସିଲି ତଳେ ସୋଇ ତା ବିଆ ଓଠକୁ ମେଲେଇ ଧରିଲା, ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ତୁ ସିଲି ବିଆ ରେ ବାଣ୍ଡ ପୁରାଇ ଗେହେଁ ନ ହେଲେ ତୋ ବୀଜ ବାହାରିଯିବ, ଆମେ ଲିପିର ମୋର କଥା ହେଇଛୁ ଯେ ଆଜି ରାତି ସାରା ତୁ ଆମ ଦି ଜଣଙ୍କୁ ଗେହିଁ ତୋ ବୀଜ ରେ ଆମ ଦିଜଣ ଙ୍କ ବିଆ କୁ ଫୁଲ କରିଦେବୁ l ମୁଁ ସିଲି ଆଗରେ ଆଣ୍ଠୁମାଡ଼ି ବସିଲି, ଲିପି ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଧରି ସିଲି ବିଆ ମୁଁହରେ ଲଗେଇଲା ଓ କହିଲା ଭାଇ ତୁ ଗୋଟେ ସ୍ଟୋକରେ ତୋ ପୂରା ବାଣ୍ଡ ସିଲି ବିଆ ଭିତରକୁ ପୁରେଇଦେ । ସିଲି କହିଲା ହଁ ଦାଦା ସେମିତି କର । ମୁଁ ଗୋଟେ ହାଡ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଦେଲି ଯେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୂରା ମୁଳ ପଯ୍ୟନ୍ତ ସିଲି ବିଆ ଭିତରେ ପଶିଗଲା, ସିଲିକୁ କଷ୍ଟ ହେଲା ଓ ସେ ଚିଲେଇବା ପାଇଁ ଯାଉଥିଲା, ଏହି ସମୟରେ ଲିପି ତା’ ପାଟିରେ ହାତ ଦେଇ କହିଲା ତୁ ପାଟି କରନା, ବାପା ବୋଉ ଉଠି ପଡିବେ । ତା’ ପରେ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ତମେ ଆଗ ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଗିହଁ ତାପରେ, ମୁଁ ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ସିଲି ବିଆରେ ଗେଂହିଲି, ମୁଁ ଦି’ଥର ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଗେଁହିଁଛି, ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ମଜା ଲାଗୁନି ଯୋରରେ ଯୋରରେ ଗିହଁ । ତାପରେ ମୁଁ ଜୋରରେ ଜୋରରେ ଗେହିଁଲି, ସିଲି କହୁଥାଏ ଦାଦା ମୋର ଗୋଟେ ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡିକୁ କାମୁଡ ଓ ଆରଟିକୁ ଗୋଟେ ହାତରେ ରଗଡ ଜୋରରେ, ଓ ତମେ ଏତେ ଜୋରରେ ଗେହଁ ଯେ ମୋ ବିଆ ଫାଟିଯାଉ, ମୁଁ ସିଲି ଓଠକୁ କେତେବେଳେ କାମୁଡୁ ଥାଏ ତା କେତେବେଳେ ତା ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡିକୁ, ସିଲି ମୋତେ ଜାବୁଡି ଧରି ଥାଏ ଓ ତା ଗାଣ୍ଡିକୁ ଏତେ ଜୋରରେ ତଳ ଉପର କରୁଥାଏ ଯେ ସବୁ ଷ୍ଟ୍ରୋକରେ ଯେମିତ ମୋ ବାଣ୍ଡ ମୂଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତା ବିଆରେ ପାଶୁଥାଏ l ଏମିତି ୨୦ ମିନିଟ କରିବା ପରେ ସିଲିର ପାଣି ବାହାରି ବେଡ଼ଶୀଟି ଓ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରା ଓଦା ହେଇଗଲା ଓ ଆଉ ଦିଇଟା ଷ୍ଟ୍ରୋକ ପରେ ମୋର ବୀର୍ଯ ବାହାରି ଗଲା ଓ ସେମାନେ କହିବା ଅନୁସାରେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ସିଲି ବିଆ ଭିତରେ ଥାଇ ସବୁ ବୀର୍ଯ ତା ବିଆ ଭିତରେ ଛାଡ଼ିଲି l ମୋ ବୀର୍ଯ ବାହାରିବା ବେଳେ ମୁଁ ସିଲି କୁ ଜୋରରେ କୁଣ୍ଡାଇ ଧରି ଥାଏ, ମୋତେ ସେ ସମୟରେ ଏମିତି ଲାଗୁଥାଏ ଯାହାକି ଭାଷାରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇ ପାରିବନାହିଁ l
ମୁଁ ସିଲି କୁ ଗେହେଁଇଲାବେଳେ ମୋ ଭଉଣୀ ଲିପି ତା ବିଆରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ପୁରୋଉଥାଏ ଓ ମଝିରେ ମଝିରେ ମୋ ଗଲା ରେ ଚୁମା ଦେଉଥାଏ, ସିଲିକୁ ଗେହିଁ ସାରିଲା ବେଳକୁ ଲିପିର ଦୁଇ ଥର ପାଣି ବାହାରିଯାଇଥାଏ l ସିଲି କହିଲା ଲିପି ନାନୀ ତୁ ୫ ମିନିଟ ଅପେକ୍ଷା କର ମୁଁ ଦାଦା ବାଣ୍ଡକୁ ଚାଟି ଓ ଚୁଚୁମି ତୋ ବିଆ ରେ ପୁରେଇବା ପାଇଁ ରେଡି କରିଦଉଛି, ଏତିକି କହି ସିଲି ମୋ ବାଣ୍ଡ କୁ ଚୁଚୁମି ବାକୁ ଲାଗିଲା ସେ ଚାଟି ମୋ ବାଣ୍ଡ କୁ ପୁରା ସଫା କରିଦେଲା ଓ ଚୁଚୁମି ଚୁଚୁମି ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଆଉଥରେ ରଡ଼ ପରି ଟାଣ କରିଦେଲା l ସିଲି ମୋ ବାଣ୍ଡ ଚୁଚୁମିଲା ବେଳେ ଲିପି ମୋତେ କହିଲା ଭାଇ ତୋର ଗୋଟେ ଆଙ୍ଗୁଠି ମୋ ବିଆ ଭିତରେ ପୁରା ଅନ୍ୟ ହାତରେ ମୋ ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡି କୁ ଜୋରରେ ରଗଡ଼ ଓ ମୋ ଦୁଧ କୁ ଦଳ, ଓ ତୋ ଓଠରେ ମୋ ଓଠ କୁ କାମୁଡିକି ଚୁମା ଦେ l ସିଲି ମୋ ବାଣ୍ଡ କୁ ଆଉଥରେ ଗେହିଁବା ପାଇଁ ରେଡି କଲା ବେଳକୁ ଲିପି ପୁରା ଗରମ ହୋଇଯାଥାଏ l ସେ କହିଲା ଭାଇ ତୁ ମୋ ବିଆ ରେ ତୋ ବାଣ୍ଡ ଜଲଦି ପୁରା ମୁଁ ଆଉ ସମ୍ବାଳି ପାରୁନି l ଏତିକି କହି ଲିପି ଶେଯେ ରେ ସୋଇ ତା ବିଆ କୁ ମେଲେଇ ଧରିଲା ଓ ସିଲି କୁ କହିଲା ସିଲି ତୁ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମୋ ବିଆ ରେ ଓ ଭାଇ ବାଣ୍ଡରେ ଲଗା, ତାପରେ ସିଲି ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମୋ ବାଣ୍ଡ ଓ ଲିପି ବିଆ ରେ ଲଗେଇଲା, ତାପରେ ମୁଁ ଆଣ୍ଠେଇ ଲିପି ବିଆରେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରେଇଲି, କୁଡ଼ିଆ ରେ ପ୍ରଥେମେ ଗେହିଁଲା ବେଳେ ତା ବିଆ ଟିକେ ଅଧିକ ଫାଟି ଯାଇଥିବାରୁ ସେ କହିଲା ଭାଇ ତୁ ଆଗେ ଆସ୍ତେ ପୁରା ତୋ ବାଣ୍ଡ ମୋ ବିଆ ରେ ପୁରା ପଶିଗଲା ପରେ ଜୋରରେ ଗେହିଁବୁ, ଲିପି କହିବା ଅନୁସାରେ ମୁଁ ମୋ ବାଣ୍ଡ କୁ ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ତା ବିଆ ଭିତରକୁ ଦେଲି ଯେତେବେଳେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରା ମୂଳ ଯାଏଁ ପଶିଗଲା ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ଏଥର ଜୋରରେ ମୋତେ ଗେହେଁ, ତାପରେ ମୁଁ ତାକୁ ଜୋରରେ ଜୋରରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଦେଲି ଓ ତା ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡି କୁ କାମୁଡିବାକୁ ଲାଗିଲି, ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ତୁ ମୋତେ ଯେତେ ସୁଖ ଦେଲୁଣୁ, ମୁଁ ମୋ ଜୀବନ ରେ ଏତେ ସୁଖ ଆଉ କାହାଠୁ ପାଇପାରିବି ନାହିଁ l ସେ କହିଲା ତୁ ମୋ ସିଲ ଖୋଲିଛୁ ଓ ତୁ ବି ମୋ ବିଆ ରେ ସିଲ ମାରିବୁ l ଲିପି ମୋତେ ଜୋରରେ ଜାବୁଡି ଧରି ଜୋରରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଉଥାଏ ଓ କହୁଥାଏ ଭାଇ ତୁ ଜୋରରେ ଗେହେଁ ଯେମିତି ତୋ ବାଣ୍ଡ ମୋ ନାହୀରେ ବାଜିବ, ମୁଁ ତା ଦୁଧକୁ କାମୁଡୁ ଥାଏ ଓ ଜୋରରେ ଗେହୁଁ ଥାଏ, ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ମୋର ପାଣି ବାହାରିଯିବ, ଠିକ ସେତିକି ବେଳକୁ ମୋର ବି ବୀଜ ବାହାରିଲା l ଆମ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଦିଜଣଙ୍କର ଏକା ସାଙ୍ଗ ରେ ବାହାରିଲା ଓ ସେ ମୁହୂର୍ତ ଏତେ ଶାନ୍ତି ଦେଲା ଯେ ତାହା କଥା ରେ କହି ହଉନାହିଁ l ତା ପରେ ଲିପି ମୋତେ ଜାବୁଡି ଧରି ମୋ ଓଠ ଓ ଗାଲ ରେ ଚୁମା ଦେଲା ଓ କହିଲା ଭାଇ ମୁଁ ତୋତେ ଏମିତି ଆଉ ୧୦ମିନିଟ କୁଣ୍ଡାଇ ଧରି ଶୋଇବି | ୧୦ ମିନିଟ ପରେ ମୁଁ ଲିପି ବାହୁ ବନ୍ଧନ ରୁ ମୁକ୍ତ ହେଲି, ଓ ଏଇ ସମୟରେ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ତମେ ଆଉ ଥରେ ଆମେ ବିଆ ରେ ବୀଜ ଛାଡ ତାହା ଫୁଲ ହେଇଯିବ ତାପରେ ଆମେ ପଳେଇବୁ, ଲିପି କହିଲା ହଁ ଭାଇ ତୁ ଜଲଦି କରେ, ନ ହେଲେ ବାପା ବୋଉ ଉଠି ପଡିବେ l ଏଥର ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ଆମେ ଗୋଟେ ନୂଆ ପ୍ରକାରରେ ଗିହାଁ ଗେହିଁ ହବା, ତୋ କୋଳରେ ତୋ ମୁହଁ କୁ ମୁହଁ କରି ସିଲି ବସିବ ଓ ତୁ ତା ବିଆ ରେ ବାଣ୍ଡ ପୂରେଇବୁ ଓ ତା ଦୁଧ କୁ ଖାଇବୁ ଓ ସେ ତୋ ଗାଲ ରେ ଚୁମା ଦେବ | ଏତିକି କହି ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ତୁ ଶେଜ ଉପରେ ଗୋଡ ଆଗକୁ ଲମ୍ବାଈ ବସ, ମୁଁ ସେମିତି ବସିଲି ଯେମିତ ଲିପି କହିଲା, ତାପରେ ଲିପି ସିଲିକୁ କହିଲା ତୁ ଭାଇ ବାଣ୍ଡକୁ ଧରି ହଲା ଓ ଚୁଚୁମୁ, ତା ପରେ ସିଲି ସେମିତ କଲା ଯେମିତି ଲିପି କହିଥିଲା, ସିଲି ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଧରି ହଲେଇଲା ଓ ଚୁଚୁମିଲା, ତାପରେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ଟାଣ ହେଇଗଲା, ତା ପରେ ଲିପି ସିଲିକୁ କହିଲା ତୁ ଭାଇ କୋଳ ରେ ତା ମୁହଁ କୁ ମୁହଁ କରି ବସ ଓ ତୋ ବିଆରେ ତା ବାଣ୍ଡ ପୁରା ଓ ମୋତେ କହିଲା ଭାଇ ତା ଦୁଧ କୁ ଚୁଚୁମେ, ସେ ଯେମିତି କହିଲା ଆମେ ସିଲିର ମୋର ସେମିତି କଲୁ, ସିଲି ତା ବିଆରେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରେଇ ତା ବିଆ କୁ ମୋ ବାଣ୍ଡ ଉପରେ ତଳ ଉପରେ କଲା, ମୋତେ ବହୁତ ମଜ଼ା ଲାଗିଲା ଓ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ତମେ ମୋ ଦୁଧ କୁ ଜୋରରେ କାମୁଡ଼, ମୁଁ ସିଲି ଦୁଧ କୁ ଜୋରରେ କାମୁଡ଼ିଲି ଓ ସେ ତା ବିଆ କୁ ମୋ ବାଣ୍ଡ ଉପରେ ଜୋରରେ ତଳ ଉପର କଲା ଏମିତି ୧୫ ମିନିଟ କଲା ପରେ ଏକା ଥରେ କେ ସିଲି ବିଆରୁ ପାଣି ଓ ମୋ ବାଣ୍ଡ ରୁ ବୀଜ ବାହାରିଲା ଓ ସେଥିରେ ସିଲି ବିଆ ଫୁଲ ହେଇଗଲା, ତାପରେ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ଏଇଥର ଯେମିତି ଶାନ୍ତି ଦେଲା ଆଗ ଦି ଥର ଏମିତ ଶାନ୍ତି ଲାଗି ନ ଥିଲା, ତା ପରେ ଲିପି ପାଳି, ସିଲି ଯେମିତି କରିଥିଲା ଲିପି ବି ସେମିତି କଲା ଓ ତାର ମୋର ଏକ ସାଙ୍ଗରେ ବାହାରିଲା ଓ ଲିପି ବିଆ ବି ମୋ ବୀଜ ରେ ଫୁଲ ହେଇଗଲା l ସେତିକି ବେଳକୁ ମୋ ମୋବାଇଲ ରେ ଆଲାର୍ମ ବାଜିଲା, ସେତେ ବେଳକୁ ସକାଳ ୪.୩୦ ହେଲାଣି, ସେମାନେ (ଲିପି ଓ ସିଲି) କହିଲେ ଆମେ ଯାଉଛୁ ସକାଳ ହେଲାଣି, ତୁ ଆମ ପାଇଁ ମନେ କରି ଇମରଜେନ୍ସି ପିଲ ଓ ଗୋଟେ ଅଏଂଟମେଂଟ ଆଣିବୁ | ତାପରେ କଣ ହେଲା ଇଆ ପରା ଗପ ରେ କହିବି

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *