ବାଣ୍ଡ ଠିଆ ହୁଏ କାହିଁକି – Banda Thia Hue Kanhiki

AD: Are you single? Why not try a free dating app which don't ask you for premium membership. You can create some cool friends and if you have luck then you can get your partner here.
Download Chatting App

ବହୁତ ପୁରୁଣା ଗପ । କିନ୍ତୁ ଏକ ସତ୍ୟ ଘଟଣା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହା ପୁରାଣ ରୁ ସଂଗୃହିତ ।
ଏକଦା ସ୍ଵର୍ଗରେ ଏକ ଆଲଚନା ର ବ୍ୟବସ୍ତା ହାଇଥିଲା । ସମସ୍ତ ଦେବତା ଏକତ୍ରିତ ହାଇଥଲେ । ମହାରାଜ “ବାଣ୍ଡେଶ୍ଵର ” (ଏବେ ଆମେ ଯାହାଙ୍କୁ ବାଣ୍ଡ ନାମରେ ଜାଣୁ ) ସେତେବେଳେ ମର୍ତ୍ତ ର ରାଜା ଥିଲେ . ସେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ହାଇଥିଲେ । ସେ ବହୁତ ଅହଙ୍କାରୀ ରାଜା ଥିଲେ । ସମସ୍ତ ଦେବତା ଏବଂ ରାଜା ମାନେ ସ୍ଥାନ ଅଳଙ୍କୃତ କାଲେ । ମହାରାଣୀ “ବିଏଶ୍ଵରୀ ” ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ରୂପରେ ଆସିଥିଲେ । ବିଏଶ୍ଵରୀ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରବେଶ କଲେ । ସମସ୍ତ ଦେବତା ଏବଂ ରାଜା ମହାରାଜା ମାନେ ତାଙ୍କୁ ସଂମାନ ଜଣାଇବାକୁ ଠିଆ ହେଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଅହଙ୍କାରୀ ରାଜା ବାଣ୍ଡେଶ୍ଵର ଠିଆ ହେଲେ ନହିଁ । ଏହେଦେଖି ରାଣୀ ବିଏଶ୍ଵରୀ କ୍ରଧନ୍ନିତ ହୋଇଗଲେ । ଏବଂ ବାଣ୍ଡେଶ୍ଵର କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ । ” ରେ ମୂର୍ଖ ରାଜା ବାଣ୍ଡୁ ତ ଅହଂକାର ଚୁର୍ଣ ହୋଇଯିବ , ତୁ ସବୁବେଳେ ଠିଆହୋଇ ରହିବୁ ” । ଆହା ଶୁଣି ରାଜା ବହୁତ ଦୁଖୀ ହେଲେ ଏବଂ ବିଏଶ୍ବରୀଙ୍କ ପାଖରେ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ । ବିଏଶ୍ବରୀଙ୍କ ହୃଦୟ ତରଳି ଗଲା । ସେ କହିଲେ ମ ଅଭିଶାପ ତ ଖଣ୍ଡିତ ହେବନାହିଁ କିନ୍ତୁ କହଳ ହୋଇପାରେ । ତୁ 7 ରୁ 60 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠିଆ ହୋଇପାରିବୁ । ଏବଂ ଦିନରେ 20 ଥର ଠିଆ ହବୁ । ସବୁଠାରୁ ସକାଳୁ ତୁ ଉଠିବୁ ଏବଂ ମର ନାମ ଜପ କରିବୁ । ଏବଂ ମତେ ଦେଖିଲେ ତୁ ନିଶ୍ଚୟ ଠିଆ ହେବୁ ।

“ବାଣ୍ଡେଶ୍ଵରଙ୍କ” ମନ୍ତ୍ରୀ “ପେଳୁଚରଣ” ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ସେ ସମସ୍ତ କଥା ଶୁଣୁଥିଲେ । ଏବଂ ଦୁଖ ପ୍ରକାଶ କଲେ । ପେଳୁଚରଣ କହିଲେ ହେ ମହାରାଣୀ ତମେ ମ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲ ମୁ ବି ତମକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଉଛି ତମେ ମାସରେ ଥରେ ରକ୍ତ ବାନ୍ତି କରିବ । ସେହି ଦିନଠାରୁ “ବାଣ୍ଡ” ଠିଆ ହୁଏ ଏବଂ ବିଆ ରୁ “ମେନ୍ସ” ହୁଏ ।

(ଶେଷ)

ପଢିଥିବା ପାଇଁ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Subscribe Us

Get New Story On Your Email!

Place Your Feedback (No Personal Data mob no, email id, facebook, whatsapp etc.)

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: