ରଜରେ ସଯ ହେଇ ଲିପି ଓ ସିଲି ମୋତେ ଗେହିଁ ବାକୁ ଦେଲେ – Raja Re Saja Hoi Lipi O Sili Mote Genhibaku Dele

Raja Re Saja Hoi Lipi O Sili Mote Genhibaku Dele - BHAUJA.COM

ଆପଣମାନେ ଆଗରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମୋ ସାନ ଭଉଣୀ ଲିପି ଓ ମୋ ଝିଆରୀ ସିଲିକୁ ୧୦ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିଲ କୁଡ଼ିଆରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଗେହିଁ ଥିଲି, ସେତେବେଳକୁ ସେମାନେ କୁମାରୀ ଥିଲେ ଓ ସେଦିନ ମୁଁ ତାଙ୍କର କୁମାରୀତ୍ୱ ଭଙ୍ଗ କରିଥିଲି ଓ ସେଦିନ ବି ମୋର କୁମାରତ୍ୱ ନଷ୍ଟ ହେଇଥିଲା, ଯେହେତୁ ସେ ଗିହାଁ ଗିହିଁ ଫାଷ୍ଟ ଟାଇମ ହେଇଥିଲା ତେଣୁ ମୋ ବାଣ୍ଡ ତଳ ସିରଟି ଛିଣ୍ଡି ଯାଇଥିଲା, ପୁଣି ରାତିରେ ଗେହିଁବାରୁ ତାହା ଜୋରରେ ଛିଣ୍ଡି ଗଲା, ସେମାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ବିଆ ଛିଣ୍ଡି ଯାଇଥିଲା,ଓ ସେମାନେ ମୋତେ ଇମରଜେନସି ପିଲ ଓ ଅଏଂଟମେଂଟ ଆଣିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ, ମୁଁ ତାପର ଦିନ ସକାଳୁ ୯.୩୦ ରେ ବଜ଼ାର ଗଲି ସେ ଔଷଧ ଆଣିବା ପାଇଁ, ମୁଁ ଔଷଧ ଦୋକାନୀକୁ ଇମରଜେନସି ପିଲ ଓ ଅଏଂଟମେଂଟ ଦେବାପାଇଁ କହିଲି, ସେ ଇମରଜେନସି ପିଲ ଓ ଅଏଂଟମେଂଟ ଦେଇସାରି କହିଲା ଏବେ ଗୋଟେ ନୂଆ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଆସିଛି, ଯାହାକି ତିନି ମାସରେ ଥରେ (ହାତରେ କିମ୍ବା ପିଚାରେ)ନବା ପାଇଁ ପଡିବ ମେନସ ଆରମ୍ଭ ହବାର ୫ ଦିନ ଭିତରେ, ତାହା ହେଲେ ଆଉ ପେଟରେ ହବାର ଡର ରହିବନି, ଆଉ ତାହାବି କେହି ଜାଣି ପାରିବେନି l ମୁଁ ଲିପି ଓ ସିଲିକୁ ସେ ପିଲ ଓ ଅଏଂଟମେଂଟ ଦେଲି ଓ ସେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ବିଷୟରେ କହିଲି, ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ତାହାହେଲେ ଭଲ ହବ, ମୋର କାଲି ଠାରୁ ମେନସ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଓ ସିଲିର ମୋର ଆରମ୍ଭ ହବାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ହବ, ତେଣୁ ଆଉ ତିନି କି ଚାରି ଦିନ ପରେ ଆମେ ତୋ ସାଙ୍ଗରେ ବଜ଼ାର ଯାଇ ସେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନଟା ଆମେ ଦିଜଣ ନବୁ l ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ବୋଉ ଖରା ବେଳେ ସୋଇପଡିଲା ପରେ ତୁ ମୋ ରୁମକୁ ଆସିବୁ ମୁଁ ତୋ ବାଣ୍ଡରେ ଅଏଂଟମେଂଟ ଲଗେଇଦେବି ଓ ତୁ ମୋର ଓ ସିଲିର ବିଆ ରେ ଅଏଂଟମେଂଟ ଲଗେଇଦେବୁ l ବୋଉ ଖରା ବେଳେ ଆମକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇସାରି ଶୋଇପଡ଼ିଲା, ବାପା ତ ଅଫିସ ରୁ ୫ ଟା ରେ ଫେରିବେ ତେଣୁ ମୁଁ ଖରା ବେଳେ ଲିପି ଓ ସିଲି ସୋଇଥିବା ରୁମକୁ ଗଲି, ସେଠି ଲିପି ଓ ସିଲି ମୋତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ମୁଁ ଯିବା ପରେ ମୋ ସର୍ଟସ ଖୋଲି ଦେଇ ମୋ ବାଣ୍ଡର ଉପର ଚମଡା କୁ ତଳକୁ କରି ମୋର ଛିଣ୍ଡି ଥିବା ଜାଗା ରେ ଅଏଂଟମେଂଟ ଲଗେଇଦେଲେ ଓ ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ତୁ କାଲି ଆମ ଦିଜଣ ଙ୍କୁ ୭ ଥର କରି ପୁରା ହାଲିଆ ହୋଇ ଯାଇଛୁ, ତେଣୁ ରଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଉ ଆମେ ଗିହାଁ ଗେହିଁ ହଵାନୀ ସେ ଭିତରେ ତୋ ବାଣ୍ଡ ଓ ଆମ ବିଆ ପୁରା ସୁଖୀ ଯାଇଥିବ, ତା’ପରେ ପହିଲି ରଜ ଦିନ ଆମେ ଦିଜଣ ସଯ ହେଇ ତୋତେ ଗେହିଁବାକୁ ଦବୁ, ସେ ସମୟ ରେ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ମୁଁ ଆମ ଘରୁ ତୁମ ପାଇଁ କ୍ଷୀର ଓ ଦିଟା ଅଣ୍ଡା ସିଝା ଆଣିଛି ତୁମେ ଖାଇ ଦିଅ, ତୁମର ବହୁତ ବୀର୍ଯ ବାହାରିଯାଇଛି ତେଣୁ ତୁମକୁ ହାଲିଆ ଲାଗୁଛି, ତା’ପରେ ମୁଁ ସିଲି ଆଣିଥିବା ଅଣ୍ଡା ଓ କ୍ଷୀର ଖାଇଲି l ତା ପରେ ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ଆଜିଠୁ ରଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋ ଭାଗ କ୍ଷୀର ତୁ ପିଇବୁ l ଠିକ ୩ ଦିନ ପରେ ଦିଜଣଙ୍କ ମେନ୍ସ ହେଲା ଓ ସେଦିନ ୪ଟା ବେଳେ ସେମାନେ ମୋ ସାଙ୍ଗରେ ବଜାର ଯିବା ପାଇଁ ବାହାରିଲେ ଓ ମୁଁ ମୋ ବାଇକରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଔଷଧ ଦୋକାନ କୁ ନେଇ ସେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେଲି ଓ ସିଲି କହିଲା ଦାଦା ଆମେ ପାର୍ଲର ଯିବୁ ଆମ ଆଇବ୍ରୋ ଓ ଛୁଟି କାଟିବୁ ଓ ରଜ ପାଇଁ ଟାଟୁ କରିବୁ l ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ପାର୍ଲରରେ ଛାଡି ଦେଲି ଓ କହିଲି ତମର କାମ ସରିଲା ପରେ ମୋତେ ଫୋନ କରିବ, ମୁଁ ଆସିବି l ସେମାନେ ମୋତେ ଦେଡ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଫୋନ କଲେ, ସେତେବେଳକୁ ସେମାନେ ପାର୍ଲରରୁ ଆସି ବଜାରରୁ ତାଙ୍କ ରଜର ସଯ ବାଜ ଜିନିଷ କିଣି ସାରିଥିଲେ. ତା’ପରେ ସେମାନେ ମୋ ଗାଡିରେ ବସିଲେ, ଲିପି ମୋ ପଛକୁ ଓ ତା ପଛକୁ ସିଲି, ଲିପିର ଦୁଧ ଦିଟା ଟେଂଗେଇକି ମୋ ପିଠିରେ ଲାଗିକି ଥାଏ, ତେଣୁ ଘରେ ପହଁଚିଲା ବେଳକୁ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରା ରଡ଼ ପରି ଟାଣ ହେଇଯାଇଥାଏ ଓ ସତେବେଳକୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଇଗଲାଣି ଓ ବୋଉ ଠାକୁରେ ଘରେ ଥାଏ ଓ ବାପା ଅଫିସ ରୁ ଆସି ଖାଇ ସାରି ଛକକୁ ତାସ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଚାଲି ଗଲେଣି, ଲିପି ଦାଣ୍ଡ ଘରେ ମୋତେ କହିଲା ତୁ ଆମ ଦିଜଣ ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ରଖି କହ ଯେ, ତୁ ଆଜିଠୁ ରଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବେ ବି ହଲେଇବୁ ନାହିଁ, ଆମେ ପହିଲି ରଜ ଦିନ ସଯ ହୋଇ ତୋତେ ମନ ଭରି ଗେହିଁ ବାକୁ ଦବୁ l
ଏଇ ଘଟଣାର ୬ ଦିନ ପରେ ପହିଲି ରଜ ହେଲା, ସେମାନଙ୍କର ସେତେବେଳକୁ ମେନସ ସରିଯାଇଥାଏ l ସିଲି ମୋତେ ଆସି କହିଲା ଦାଦା ତମେ ତମର ଯୋଉ ଗ୍ରୀନ କଲର ସାର୍ଟ ଓ ବ୍ଲାକ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ପିନ୍ଦିଲେ ହିରୋ ପରି ଲାଗ ସେଇ ଡ୍ରେସ ପିନ୍ଧି ଆଗରେ ସେଇ କୁଡ଼ିଆକୁ ଯାଅ, ଯେଉଁଠି ପ୍ରଥେମେ ଆମେ ଗିହାଁ ଗେହିଁ ହେଇଥେଲେ, ଆମେ ଲିପି ନାନୀର ମୋର ପଛରେ ଯିବୁ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ଗଲେ ବୋଉ କାଳେ ଖରପ ଭାବିବ l ମୁଁ ସିଲି କଥା ଅନୁସାରେ ଡ୍ରେସ ପିନ୍ଧି ବୋଉ ଦେଇଥିବା ପିଠା ଖାଇ, ସେଇ କୁଡ଼ିଆକୁ ଗଲି, ସେତେବେଳକୁ ମୋ ମନ ପୁରା ଉଲ୍ଲସିତ ହେଉ ଥାଏ ଓ ମୋ ବାଣ୍ଡ ବି ତାଙ୍କ ଦିଜଣଙ୍କ ବିଆ କଥା ଭାବି ଟେଂଗେଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାଏ l ସେତେବେଳକୁ ଦିନ ୧୧ ବାଜିଲାଣି, ମୁଁ କୁଡ଼ିଆ ଭିତରେ ବସି ତାଙ୍କ କଥା ଭାବୁ ଥାଏ, ଏଇ ସମୟ ରେ ସିଲି ଓ ଲିପି କୁଡ଼ିଆ ଭିତରକୁ ପଶିଲେ, ସେଦିନ ଲିପି ପୁରା ନୂଆ ବୋହୁ ପରି ସଯ ହେଇଥାଏ ଓ ସିଲି ପୁରା ମର୍ଡନ ଲେଡି ପରି ସଯ ହୋଇ ଥାଏ, ମୁଁ ତାଙ୍କ ଦିଜଣଙ୍କୁ ଦେଖି ଏତେ ଭାବ ବିହ୍ୱଳ ହୋଇ ଯାଇଥିଲି ଯେ, ମୋ ପାଟିରୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ କଥା ବାହାରିଲା ନାହିଁ l ଲିପି କହିଲା ଭାଇ ତୁ ଟିକେ ଠିଆ ହୁଅ, ମୁଁ ଠିଆ ହେଲି, ଲିପି ମୋ ଗୋଡ ଧରି ପ୍ରଥମେ ମୁଣ୍ଡିଆ ମାରିଲା ଓ ତା ପରେ ସିଲି ବି ସେଇଆ କଲା l ତାପରେ ସିଲି ଓ ଲିପି ମୋ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ହାତ ରଖି କହିଲେ ଯେ ଆଜି ଠାରୁ ଆମେ ଦିଜଣ ତୁମ ସ୍ତ୍ରୀ ହେଲୁ ଓ ଲିପି କହିଲା ତୁମେ ଆମ ଦିଜଣ ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ରେ ହାତ ରଖି କୁହ କି ମୁଁ ତୁମ ଆମ ଦିଜଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ହେଲି l ତା ପରେ ମୁଁ ଲିପି ମୁଣ୍ଡରେ ବାଁ ହାତ ଓ ସିଲି ମୁଣ୍ଡରେ ଡାହାଣ ହାତ ରଖି କହିଲି କି ମୁଁ ଆଜି ଠାରୁ ତୁମ ଦିଜଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ହେଲି l ତାପରେ ଲିପି କହିଲା ତୁମେ ଏଇ କୁଙ୍କୁମ ଆମ ମଥା ମଝିରେ ଲଗାଇଦିଏ, ମୁଁ ଲିପି ଓ ସିଲି ମଥା ମଝିରେ ଥିବା ଖାଲି ଜାଗାରେ କୁଙ୍କୁମ (ଯାହାକି ସେମାନେ ଜାଣି କି ଖାଲି ରଖିଥିଲେ) ଲଗାଇଦେଲି l ତାପରେ ଲିପି ଗୋଟେ ଗାଲ ଓ ସିଲି ଗୋଟେ ଗାଲକୁ ପ୍ରେମ ଭରା ଗାଡ଼ ଚୁମା ଦେଲେ, ସିଲି କହିଲା ଆଜି ଠାରୁ ଆମେ (ଲିପି ନାନୀ ର ମୋର) ଶପଥ କରିଛୁ ତୁମ ପାଖେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହିବୁ l ଆମେ ପାଠ ପଢି ସାରି ଅନ୍ୟରାଜ୍ୟ ରେ ରହିବା ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ l ଲିପି କହିଲା ତୁମେ ଆଜି ଆମ ସହିତ ହନୀମୁନ ଏଇ କୁଡ଼ିଆରେ କରିବ l ସେଦିନ ଲିପି ଏମିତି ସଯ ହୋଇଥାଏ ଯେ ବୁଢା ଦେଖିଲେବି ସମ୍ବଳି ପାରିବେନି, ବୋହୁ ପରି ଡ୍ରେସ, ପାଦରେ ଅଳତା, ହାତରେ ମେହେନ୍ଦି ଓ ଓଠରେ ଲିପିସ୍ଟିକ ଲଗେଇ ପୁରା ଦେବୀ ପରି ଦେଖାଯାଉଥାଏ l ସେତେ ବେଳକୁ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରା ୯୦ ଡିଗ୍ରୀରେ ଥାଏ, ସିଲି ବି ପାଦରେ ଅଳତା, ହାତ ରେ ମେହେନ୍ଦି ଓ ଓଠ ରେ ଗାଡ଼ ଲିପିସ୍ଟିକ ଲଗେଇ ପୁରା ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଥାଏ, ସିଲି ପ୍ରଥମେ ମୋ ଡ୍ରେସ ଖୋଲି ମୋତେ ପୁରା ଲଙ୍ଗଳା କରିଦେଲା ଓ ତାପରେ ମୋତେ କହିଲା ତମେ ଲିପି ନାନୀଙ୍କ ଡ୍ରେସ ଖୋଲ, ମୁଁ ଲିପିର ଡ୍ରେସ ଖୋଲିଲି ଓ ତାକୁ ପୁରା ଲଙ୍ଗଳା କଲି, ତାକୁ ଲଙ୍ଗଳା କଲା ପରେ ମୁଁ ଯାହା ଦେଖିଲି ମୋ ନିଜକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲିନି, କାରଣ ସେ ତା ଛାତିରେ ଟାଟୁ କରିଥିଲା ଓ ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡି ଓ ବିଆ ଚାରିପଟେ ମେହେନ୍ଦିରେ ସୁନ୍ଦର ଚିତ୍ର କରିଥିଲା, ତାପରେ ଲିପି କହିଲା ତମେ ସିଲିର ଡ୍ରେସ ଖୋଲ, ତାପରେ ମୁଁ ସିଲିର ଡ୍ରେସ ଖୋଲିଲି, ସେ ବି ତା ଛାତିରେ ଟାଟୁ କରିଥିଲା ଓ ତା ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡି ଓ ବିଆ ଚାରିପଟେ ମେହେନ୍ଦି ରେ ସୁନ୍ଦରେ ଫୁଲ କିରଥିଲା l ଲିପି କହିଲା ତମେ ଆଜି ଆମ ଦିଜଣଙ୍କୁ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ଗେହିଁବ l ସେତେବେଳକୁ ଲିପି ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଚୁଚୁମିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲାଣି ଓ ସିଲି ମୋ ଓଠରେ ଚୁମା ଦେଲାଣି l ମୁଁ ଲିପିକୁ କହିଲି ଆଜି ପ୍ରଥମେ ମୁଁ ତମ ଦୁଧରେ ଗେହିଁବି ଓ ସିଲି କହିଲା କିନ୍ତୁ ତମର ବୀଜ ବାହାରିଲା ବେଳେ ତମେ ଆମ ବିଆ ଭିତରେ ଛାଡିବ l ତାପରେ ମୁଁ ସିଲି ଦୁଧକୁ ଚିପିଲି ଓ ଲିପିକୁ କହିଲି ତୁ ଚିତ୍ତ ହୋଇ ସୁଅ ମୁଁ ତୋ ଦୁଧରେ ଗେହିଁବି, ସେ ଚିତ୍ତ ହୋଇ ସୋଇଲା ଓ ମୁଁ ଲିପି ଦୁଧରେ ଗେହିଁବ ଆରମ୍ଭ କଲି ସିଲି ମୋ ବାଣ୍ଡ ରେ କ୍ରିମ ଲଗେଇଲା ଓ ଲିପିର ଦି ଦୁଧକୁ ମିଶେଇ ଧରିଲା ଯେମିତି ମୁଁ ତା ମଝିରେ ଗେହିଁ ପାରିବି, ମୁଁ ଏମିତ ୨୦ / ୨୫ ମିନିଟ ଗେହିଁବା ପରେ ମୋର ବୀଜ ବାହାରିବା ସମୟ ହେଲା, ମୁଁ ସିଲି କି କହିଲି ତୁ ସିଲି ସୋ ମୁଁ ତୋ ବିଆରେ ବୀଜ ଛାଡ଼ିବି, ସିଲି କୁ ଚାରି ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଗେହିଁବା ପରେ ମୋର ସବୁ ବୀଜ ସିଲି ବିଆ ଭିତରକୁ ଚାଲିଗଲା l ତାପରେ ସିଲି କହିଲା ମୁଁ ତୁମ ବାଣ୍ଡ ଚୁଚୁମିବି ସେଇଟା ଟାଣ ହେଲା ପରେ ତମେ ମୋ ଦୁଧରେ ଗେହିଁବ, ଲିପି କହିଲା ତୁମେ ମୋ ଦୁଧ ଚିପ ଓ ମୋ ଓଠକୁ ଚୁଚୁମ, ସିଲି ମୋବାଣ୍ଡ ଚୁଚୁମିଲା ଓ ମୁଁ ଲିପି ଦୁଧକୁ ଚିପୁ ଥାଏ ଓ ତା ଓଠକୁ କାମୁଡୁ ଥାଏ, ୫ ମିନିଟ ପରେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁଣି ଟାଣ ହେଲା ଓ ସିଲି କହିଲା ତୁମେ ମୋ ଦୁଧ ରେ ଗେହଁ, ଲିପି ସିଲି ଦୁଧକୁ ଚାପି ଧରିଲା ଓ ମୋ ବାଣ୍ଡ ରେ କ୍ରିମ ଲଗେଇଲା ଓ କହିଲା ତମେ ଏଥର ସିଲି ଦୁଧରେ ଗେହଁ, ମୁଁ ଗେହିଁଲି, ଗେହିଁଲା ବେଳେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ସିଲି ଓଠରେ ବାଜୁ ଥାଏ, ମୋତେ ଭାରି ମଜା ଲାଗୁ ଥାଏ, ତାପରେ ଯେତେବେଳେ ମୋର ବୀଜ ବାହାରିବା ସମୟ ଆସିଲା ମୁଁ ଲିପି ବିଆ ରେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରେଇଲି ଓ ସବୁ ବୀଜ ଲିପି ବିଆ ରେ ଛାଡ଼ିଲି l ଲିପି କହିଲା ଆଜିଠାରୁ ଆମେ ଦିଜଣ ତୁମକୁ ଆମର ସ୍ୱାମୀ କଲୁ ତୁମେ ଆଜିଠାରୁ ଆଉ କୌଣସି ଝିଅ କଥା ଭାବିବ ନାହିଁ l ସେଇ ଦିନଠାରୁ ମୋତେ ସେମାନେ ”ଆସ ଯା” ସମ୍ବୋଧନ କଲେ ଓ ମୁଁ ଖାଇସାରିବା ପରେ ମୋ ଅଇଁଠା ବାସନ ରେ ଖାଇଲେ, ମୋ ମନ ଜାଣି ମୋତେ ଗେହିଁ ବାକୁ ଦେଲେ l
ବର୍ତମାନ ମୁଁ ଚାକିରୀ କରି ମୋ ଦୁଇ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ରହୁଛି ଓ ମୋର ଲିପିର ଗୋଟେ ଝିଅ ଓ ସିଲି ର ଗୋଟେ ପୁଅ ଅଛି | ମୁଁ ଏମଟେକ ପଢୁ ଥିବା ବେଳେ ମୋ ବାପା ବୋଉ ଏକ କାର ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟରେ ଚାଲିଗଲେ ଓ ମୁ ତା ପରେ ଏମଟେକ ସାରି ଆମେରିକାରେ ଚାକିରୀ ପାଇ ମୋ ଦୁଇ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ (ମୋ ଭଉଣୀ ଲିପି ଓ ମୋ ଝିଆରୀ ସିଲି) ଆଣି ସୁଖରେ ରହୁଛି |
ଲେଖକ: ବେବି ମିଶ୍ର

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *