ନାରୀ ଓ ଗାଜର – Nari O Gajara

ନାରୀ ମାନଂକ ପ୍ରିୟ ଗାଜର ଏକ ପରିବା ଟିଏ, କିନ୍ତୁ ତାହାର ଏତେ ଉପକରିତା ଅଛି ହୁଏତଃ ଆମେ ଜାଣୁ ନାହିଁ । ଗାଜର ର ରଂଗ କମଳା କଲର ଦେଖିବାକୁ ମୁଳା ପରି କିନ୍ତୁ ସବୁଠୁ ସୁଆଦ ଯେ କେହି ବି ତାକୁ କଂଚା କାଟି ଖାଇ ଦିଅନ୍ତି । ନାରୀ ହେଉ ବା ପୁରୁଷ ଗାଜର ସମସ୍ତ ନ୍କ ପ୍ରିୟପରିବା ଟିଏ । ଆମେ ଏଠାରେ ଆପଣଂକୁ ” ନାରୀ ଓ ଗାଜର ” ମାଧ୍ୟ୍ୟମରେ ଗାଜରର ଉପକାରିତା କୁ ଜଣାଇବୁ ।

ନାରୀର ଯୌନ ଜ୍ୱାଳାରେ ଗାଜରର ଉପକାରିତା

ନାରୀ ମାନଂକର ଦେହରେ ଯୌନ ଜ୍ୱାଳା ଯୋଗୁଁ ପୀଡ଼ା ହେଲେ, ସେମାନେକରି ପୁରୁଷର ଗୁପ୍ତ ଅଂଗର ଅନୁଭବ ନିଅନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ଏ କାର୍ଯ୍ୟ କୁଆଁରୀ ଝିଅ ମାନଂକ ଠାରେ ଦେଖା ଯାଏ । ସମୟ ଓ ସୁବିଧାର ଅଭାବ ରୁ ସେମାନେ ନିଜେ ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ ନିଜରକୁ ମେଣ୍ଟେଈ ଦିଅନ୍ତି । ଏ କାର୍ଯ୍ୟ କିଛି ବିବାହିତ ନାରୀ ମାନଂକ ଠାରେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ, ଯେଉଁ ମାନେ ନିଜର ପୁରୁଷ ଠାରୁ ଦୁରରେ ରହି ଅନ୍ୟ ସହିତ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ କୁ ପାପ ବୋଲି ଭାବି କିମ୍ବା ଯଦି ପାପ ନଭାବିଲେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ସୁଯୋଗ ନ ପାଇ ନିଜର ଦେହର ଜ୍ୱାଳାକୁ ଶାନ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ଗାଜରକୁ ଯୋନିରେ ଭର୍ତିକରି ରାତିରେ ମଜା ନିଅନ୍ତି ।

ଏ କାର୍ଯ୍ୟ କେବେ ପୁରୁଷର ନଜର କୁ ଆସେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏ କଥା ଗୋଟେ କଲେଜ ଗାର୍ଲସ୍ ହଷ୍ଟେଲ୍ ରେ କିଛି ଦିନ ଧରୀ ବହୁତ ବଡ଼ ଘଟଣା ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଗୋଟେ ସପ୍ତାହରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ୧୦ କେ.ଜି. ବାଇଗଣ ମିଳିଲା, ଏ କଥାରେ ହଷ୍ଟେଲ୍ ୱାଡେନ୍ ହଷ୍ଟେଲ ଛାତ୍ରି ମାନଂକୁ ତାଗିଦ କରିଥିଲେ ।

ଗାଜର କୁ ରୋଷେଇ ରେ ବ୍ୟବହାର

ଗାଜରକୁ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କଥା ଟା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି, ଆମେ ବିଶେଷ କରି ପଲୋଉ, ବିଭିନ୍ନ ତରକାରୀ, ସାଲଟ୍ ଆଦିରେ ବ୍ୟବହାର କରୁ । ଗାଜର କୁ ଖାଲି ଖାଇଲେ ମଧ୍ୟ୍ୟ ବହୁତ ମିଠା ଲାଗେ । କୌଣସି ଖାଦ୍ୟକୁ ମିଠା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଆମେ ଗାଜର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବା । ବିଟ୍ ପରି ଖାଦ୍ୟକୁ ରଂଗିନି କରୁନଥିବାରୁ ଗାରଜ ବିଟ୍ ଠାରୁ ବେସି ପସନ୍ଦ ଯୋଗ୍ୟ ।

ଗାଜର ନାରୀର ତୋଚା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଈଁ ବ୍ୟବହୃତ

୧. ତ୍ୱଚାର ଚମକ ପାଇଁ ଗାଜର ମାସ୍କ

ଗାଜରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଥିବାରୁ ଏହା ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଉପକାରୀ । ଗାଜର ମାସ୍କ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାର ଚମକ ଆସେ । ଗାଜର ର ଚୋପା ଛଡାଇ ତାକୁ ପେଷ୍ଟ କରି ୧ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ, ୧ ଚାମଚ ମହୁ ଓ ୧ ଚାମଚ ଅଲିଭ ତେଲ ମିସାଇ, ମୁହଁକୁ ପରିଷ୍କାର ପାଣୀରେ ଧୋଇ ତାକୁ ୩୦ ମିନିଟ୍ ଯାଏଁ ଲଗାଇ ରଖିଲା ପରେ, ମୁହଁକୁ ଗରମ ପାଣୀରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ, ଏହିପରି ପ୍ରତିଦିନ କରିବା ଦ୍ୱରା ଆପଣ୍ଂକ ତ୍ୱଚା ରେ ଚମକ ଆସିଯିବ ।

୨.ଶୁଷ୍କ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଗାଜର କାକୁଡ଼ି ମାସ୍କ

ଯଦି ଆପଣଂକ ତ୍ୱଚା ଶୁଷ୍କ ତା’ ହେଲେ ଆପଣ ଏହି ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କଲେ ତ୍ୱଚା ଚିକଣ ଓ କୋମଳ ହୋଇପାରେ । ୨-୩ ଚାମଚ ଗାଜର ପେଷ୍ଟ, ୧ ଚାମଚ କାକୁଡ଼ି ରସ ଏକାଠି ମୁହଁରେ ଓ ନାକରେ ୧୫ ମିନିଟ୍ ଯାଏଁ ଲଗାଇ ରଖନ୍ତୁ । ପରେ ଉଷୁମ୍ ପାଣୀରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୩. ତେଲିଆ ତୋଚା ପାଈଁ ଗାଜର ବେସନ ମାସ୍କ

ଏହି ଫେସ୍ ମାସ୍କ ଲାଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ବୟସର ଛାପ ଜଣାପଡେ ନାହିଁ ଓ ତ୍ୱଚାର ଚମକ ଆସେ । ମୁହଁରୁ ବ୍ରଣକୁ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଦୁରେଇ ଦିଏ । ୨ – ୩ ଚାମଚ ଗାଜର ରସ, ୧ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ, ୨ ଚାମଚ ବେସନ ଓ ୧ ଚାମଚ ବଟର ମଲ୍ଲି ମିସାଇ ମୁହଁ ଧୋଇ ଲଗାନ୍ତୁ । ୩୦ ମିନିଟ୍ ରେ ଅଳ୍ପ ଉସୁମ ପାଣୀ ରେ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଶୁଷ୍କ ତ୍ୱଚା ହେଲେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୪. ଉଜ୍ଜଳ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଗାଜର ଅଣ୍ଡା ମାସ୍କ

ଏହି ମାସ୍କ ଲଗେଇବା ଦ୍ୱାରା ଚେହେରା ର ରଂଗରେ ପରୀବର୍ତ୍ତନ ଆସେ । ୧ ଚାମଚ ଗାଜର ରସ, ୧ ଚାମଚ ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶ, ୧ ଚାମଚ ଦହି କିମ୍ବା କ୍ଷୀର ମିଶାଇ ଲେପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ମୁହଁରେ ଲଗେଇବାର ୨୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ଉଷୁମ୍ ପାଣୀରେ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଗାଜର ସୁପ୍

ପ୍ରସ୍ତୁତି ସାମଗ୍ରୀ –

ଗାଜର ୨୦୦ ଗ୍ରାମ , ପିଆଜ ୧ ଟି , ମୁଗଡାଲି ବଡ ଚାମଚରେ ୧ ଚାମଚ , ସରକଢା କ୍ଷୀର ୧ କପ୍, ଗୋଲମରିଚଗୁଣ୍ଡ ଛୋଟ ଚାମଚରେ ୧ ଚାମଚ , ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାଇ ଲୁଣ ।

ପ୍ରଣାଳୀ –

ଗାଜର ଓ ପିଆଜକୁ ବଡ ବଡ ଖଣ୍ଡ କରି କାଟି ରଖନ୍ତୁ । ୩ କପ୍ ପାଣି ଓ ମୁଗଡାଲି ଦେଇ ପ୍ରେସରକୁକରରେ ରାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତୁ । ସିଝିଗଲେ ମିକସିରେ ପେଷିଦିଅନ୍ତୁ । କ୍ଷୀରକୁ ଫୁଟାଇ ସୁପରେ ମିଶାନ୍ତୁ । ଲୁଣ ଓ ଗୋଲମରିଚଗୁଣ୍ଡ ଦେଇ ୧ ମିନିଟ ଫୁଟେଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲା ଗାଜର ସୁପ୍ । ଏହାକୁ ଗରମ ଗରମ ପିଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଦେହ ପକ୍ଷେ ବହୁତ ଭଲ ।

ଗବେଷକ : ସୁନିତା ପୃଷ୍ଟୀ

ପ୍ରକାଷକ : ଭାଉଜ.କମ

ସୂଚନା ସଂକଳନ :

୧. ସମ୍ବାଦ ଖବର କାଗଜ ୩ – ଜାନୁୟାରୀ – ୨୦୧୬ ରବିବାର

୨. ରିୟଲ୍ ଆଡଲ୍ଟ ଇଭେଣ୍ଟ୍ ଫୋରୁମ୍

୩. ଲୋକକଥା ଓ ସାଂସାରୀକ ପ୍ରଥା

Subscribe Us

Get New Story On Your Email!

Place Your Feedback (No Personal Data mob no, email id, facebook, whatsapp etc.)

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: