ମୋ ମାଇଁଙ୍କର ମୂନିଆ ଆଉ ଫାଲୁଆ ଦୁଧ – Mo Mainkara Muniaa Phaluaa Doodha

ମୁଁ ସେତେବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ମଲ୍ଟି ମିଡ଼ିଆ କୋର୍ସ କରୁଥିଲି । ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ହଷ୍ଟେଲ କିମ୍ବା ମେସ୍ରେ ରହି ପଢ଼ିବା ବି ମୋ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ନ ଥିଲା । ଆମ ଗାଆଁରୁ ବିକୌଣସି ସୁବିଧା ନ ଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ମାମୁ ଘରେ ରହି ଭୁବନେଶ୍ବର ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିଲି । ମାମୁ ଘର ପାଖରୁ ବି ଭୁବନେଶ୍ବର ପାଖ ନ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମାମୁଙ୍କ ଗାଆଁ ପାଖରୁ କଟକ ଯିବାକୁ ବସ୍ ଥିଲା । ତାହା ଛଡ଼ା ସପ୍ତାହକୁ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ କ୍ଲାସ ହେଉ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ରହି ଭୁବନେଶ୍ବର ଯିବା ଆସିବା କରିବାକୁ ମାମୁ ମୋତେ କହିଲେ । ମାମୁ ଘରେ ମାମୁ, ମାଇଁ,ଏବଂ ମୁଁ ରହୁଥିଲୁ । ରିଙ୍କିର ବୟସ ୧୨ ବର୍ଷ । ସେ ୭ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିଲା । ମାମୁ ହାଇସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ । ୧୦ଟା ବାଜିଲେ ସେ ସ୍କୁଲକୁ ବାହାରି ଯାଆନ୍ତି । ଘରେ କେବଳ ମାଇଁ ଓ ମୁଁ ରହୁଥିଲୁ ।
ମାଇଁଙ୍କ ନାଆଁ ମିରା । ବୟସ ତାଙ୍କର ୩୭ ବର୍ଷ । । ଉଚ୍ଚତା ସାଢ଼େ ୫ ଫୁଟ । ବଡ଼ ବଡ଼। ଓସାରିଆ ଉଚ୍ଚା ଗାଣ୍ଡି । ଭାରି ସେକ୍ସି ଚେହେରା । ସେ ଚାଲିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଗାଣ୍ଡିରେ ଆଖି ପଡ଼ିଲେ ମୁଁ ମୋଟେ ସମ୍ଭାଳି ରହି ପାରେନି । ମୋ ବାଣ୍ଡ ଟିଙ୍ଗେଇ ଠିଆ ହୋଇ ଯାଏ । ମୁଁ ମାମୁଙ୍କ ଘରକୁ ଆସି ରହିବା ଦିନୁ ାଇଁଙ୍କ ଉପରେ ଆଖି ପକେଇଛି । ମାଇଁ ଭାରି ଖୋଲା ଆଉ ମେଳାପୀ । ହେଲେ ଭାରି ଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଲାଗନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ କିଛି କରିବାକୁ ସାହସ କରିପାରୁ ନ ଥିଲି କି ତାଙ୍କୁ କହି ପାରୁ ନ ଥିଲି । ମୋର ସପ୍ତାହକୁ ମାତ୍ର ୨ ଦିନ କ୍ଲାସ ହେଉଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ମୁୃଁ ବହୁତ ସମୟ ଘରେ ରହୁଥିଲି । ମାମୁ ଓ ରିଙ୍କି ସ୍କୁଲକୁ ଯିବା ପରେ ମାଇଁ ଓ ମୁଁ ଘରେ ଏକା ରହୁଥିଲୁ । ମାଇଁକୁ ଘର କାମରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ବାହାନାରେ ମୁଁ ତାଙ୍କ ପାଖ ପାଖ ହେଉଥିଲି । ସେଥିପାଇଁ ମାଇଁ ମୋ ସହିତ ଫ୍ରି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଘର କାମ କରିବା ବେଳେବି ସେ ଶାଢ଼ୀ ସଜାଡ଼ିବା ପାଇଁ ତର ତର ହେଉ ନ ଥିଲେ । ମୋ ପାଇଁ ନଇଁ କରି ଖାଇବାକୁ ବାଢ଼ିବା ବେଳେ ଲୋ କଟ୍ ବ୍ଲାଉଜ ଭିତରୁମୋ ଆଖିରେ ପଡ଼ୁଥିଲା । ତାକୁ ଦେଖି ମୁଁ ହିଟ୍ ହୋଇଯାଉଥିଲି । ଦ୍ବି ପ୍ରହରେ ମାଇଁ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଲୁଚି ଲୁଚି ଦେଖୁଥିଲି । ଫ୍ୟାନ ପବନରେ ତାଙ୍କ ଦେହ ମୁଣ୍ଡରୁ ଲୁଗା ଖସି ଯାଇ ଦେଖା ଯାଉଥିବା ତାଙ୍କ ଗୋରା ମାଂସାଳ ଜଙ୍ଘକୁ ଦେଖି ମୁଁ ପାଗଳ ହୋଇ ଉଠୁଥିଲି । ଦେଖି ଇଚ୍ଛା ହୁଏ ତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ି ବସି ଗେହିଁ ପକେଇବି । ହେଲେ ସାହସ ହେଉ ନ ଥିଲା । ନିଜକୁ ଆୟତରେ ରଖୁଥିଲି । ମାଇଁଙ୍କ ବାପା ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରହୁଥିଲେ । ଥରେ ମାଇଁଙ୍କ ବୋଉଦେହ ଖରାପ ଥିବା ଖବର ପାଇ ମାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଯିବାକୁ ବାହାରିଲେ । ମାମୁଙ୍କର କିଛି ଜରୁରୀ କାମ ଥିବାରୁ ସେ ଯାଇ ନ ପାରି ମୋତେ ମାଇଁଙ୍କ ସହିତ ଯିବା ପାଇଁ କହିଲେ । ମୁଁ ମନେ ମନେ ବହୁତ ଖୁସି ହେଲି । ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ବେଳ ବସ୍ରେ ଯିବାକୁ ଆମେ ବାହାରିଲୁ । ମାଇଁ ଗୋଟିଏ ପିଙ୍କ କଲରର ଶାଢ଼ୀ ସହିତ ମେଚ କରି। ତାଙ୍କ ଲମ୍ବା ମୁଣ୍ଡ ବାଳକୁ ବେଣୀ କରି ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ତ ମୋ ହୋସ ଉଡ଼ିଗଲା । ମୁଁ ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇ ଉଠିଲି । କେମିତି ମାଇଁଙ୍କ ଦେହର ମଜା ନେବି, ସେହି କଥା ଭାବି ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରା ନବେ ଡିଗ୍ରୀ କରି ଠିଆ ହୋଇଗଲା । ମାମୁ ଆମକୁ ତାଙ୍କ ବାଇକରେ ଆଣି ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଛାଡ଼ିଲେ । ବାଇକରେ ଆସିବା ବେଳେ ମୁଁ ମଝିରେ ଏବଂ ମୋ ପଛକୁ ମାଇଁ ବସିଥିଲେ । ଗାଆ ରାସ୍ତାରେ ଟିକିଏ ଖାଲ ଢ଼ିପ କି ହମ୍ପସ୍ ପଡ଼ିଲେ ମାଇଁ ମୋ ପିଠିକି ଆଉଜି ପଡ଼ୁଥିଲେ । ତାଙ୍କର ବଡ଼ ବଡ଼ ଦୁଧ ମୋ ପିଠିରେ ଚିପିହୋଇ ଯିବାରୁ ମୁଁ ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇ ଉଠୁଥିଲି । ମାମୁଙ୍କ ଘର ପାଖରୁ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଯାଇ ପହଁଚିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଘଂଟା ସମୟ ଲାଗିବ । ଆମେ ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ପହଁଚି ବସ୍ ଧରିଲୁ । ଭାଗ୍ୟକୁ ଆମକୁ ଗୋଟିଏ ଦୁଇ ଜଣିଆ ସିଟ୍ ମିଳିଗଲା । ମାଇଁ ଝରକା ପାଖ ସିଟ୍ରେ ବସିଲେ ଏବଂ ମୁଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ବସିଲି । ଗାଡ଼ି ଚାଲିବାକୁ ଲାଗିଲା । ରାସ୍ତା ଭଲ ନ ଥିବାରୁ ଗାଡ଼ି ଧକ୍ ଚକ୍ ହେଉ ଥିବାରୁ ମୋ ଦେହ ମାଇଁ ଦେହରେ ବାଜୁଥିଲା । । ମୁଁ ଜାଣି ଶୁଣି ମୋ ଜଙ୍ଘକୁ ତାଙ୍କ ଜଙ୍ଘ ସହିତ ଲଗେଇ ଦେଲି । ସେ କିଛି କହିଲେ ନାହିଁ । ମାଇଁ ତାଙ୍କ ଭେନିଟି ବେଗ ଧରି ବସିଥିଲେ । ଗାଡ଼ିର ଉଠ୍ ପଡ଼୍ରେ ତାଙ୍କ। ତାଙ୍କ ଦୁଧର ସ୍ପର୍ଶ ପାଇବା ପାଇଁ ମୁଁ ଗୋଟାଏ ଉପାୟ ଚିନ୍ତା କଲି । ନ ଜାଣିବା ଭଳି ମୋ ହାତ କହୁଣିକୁ ବଙ୍କେଇ କରି ବସିଲି । କିଛି ସମୟ ପରେ ଗୋଟାଏ ବଡ଼ ହମ୍ପସରେ ଗାଡ଼ି ହଲି ଯିବାରୁ ମୋ କହୁଣୀ ମାଇଁଙ୍କ ଦୁଧରେ ଚାପି ହୋଇଗଲା । ଆଃ.କି ମଜା । ପାଚିଲା ଆମ୍ବ ଭଳି ମାଇଁଙ୍କର ନରମ ଦୁଧ । ମାଇଁ ଟିକିଏ ପଛ ଆଡକୁ ବସିଲେ । କିନ୍ତୁ ମତେ କିଛି କହିଲେନି । ଏମିତି ହେଇ ଆମେ କଟକରେ ପହଁଚିଲୁ । ସେତେବେଳକୁ ସଞ୍ଜ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଆମେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଯିବାକୁ ପାଲା ମଣ୍ଡପ ପାଖରେ ବସ୍ରେ ଚଢ଼ିଲୁ । ବସରେ ଭାରି ଭିଡ଼ ହୋଇଥିଲା । ଛିଡା ହୋଇ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ମାଇଁ କହିଲେ: ମୁନା, ଏତେ ଭିଡ଼ରେ କେମିତି ଯିବା । ମୁଁ କହିଲି – ମାଇଁ, ଅଫିସ ଛୁଟି ବେଳଟା । ତାପରେ ଆଜି ଶନିବାର । ସେଥିପାଇଁ ସବୁ ବସରେ ଏମିତି ଭିଡ଼ । ଚାଲ ଏଇଥିରେ ଚାଲିଯିବା । ଅଧ ଘଂଟାର କଥା । ମାଇଁକି ଗାଡ଼ିର ସବା ପଛକୁ ନେଇଗଲି । ମାଇଁ ବସର ଛାତ ମଝି ରଡ଼୍କୁ ଧରି ଛିଡ଼ା ହେଲେ । ମୁଁ ତାଙ୍କ ପଛରେ ଛିଡ଼ା ହେଲି । ମୋ ପଛରେ ବି ଲୋକ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ । ଗାଡ଼ି ଚାଲିଲା । ଥିଲା । ମୋ ମୋଟା ବାଣ୍ଡଟା ରଡ଼୍ ଭଳି ଶକ୍ତ ହେଇ ମାଇଁଙ୍କ ଗାଣ୍ଡିକି ଅନେଇ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା । ଲିଙ୍କ ରୋଡ଼ରେ ଆହୁରି ଲୋକ ବସ୍ରେ ଚଢ଼ିଲେ । କଣ୍ଡକ୍ଟର ଲୋକଙ୍କୁ ବସ୍ର ପଛଆଡ଼କୁ ଠେଲୁଥାଏ । ବସରେ ଆଉ ଜାଗା ନ ଥିଲା । ଧୀରେ ଧୀରେ ବସ୍ ଚାଲିଲା । ମୁଁ ଆସ୍ତେ ଆଗକୁ ଘୁଂଚି ମାଇଁଙ୍କ ପାଖକୁ ଲାଗିଯାଇ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ମାଇଁଙ୍କ ଗାଣ୍ଡିରେ ଛୁଆଁଇଲି । ମୋ ମନ ଖୁସିରେ କୁେ‹ ମୋଟ ହୋଇଗଲା । ଏତେ ଦିନ ପରେ ମାଇଁଙ୍କ ଗାଣ୍ଡିକି ଛୁଇଁବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଲା । ମାଇଁ ଜାଣିପାରି ଟିକିଏ ଆଗକୁ ଠିଆ ହେଲେ । ଏତିକି ବେଳକୁ ପଛ ପଟରୁ କିଏ ଜଣେ ମୋତେ ଆଗକୁ ଠେଲିବାରୁ ମୁଁ ସିଧା ଯାଇ ମାଇଁଙ୍କ ଉପରେ ଆଉଜି ପଡ଼ିଲି । ମୋଜୋରରେ ଦାବି ହୋଇଗଲା । ମାଇଁ ପଛ ପଟକୁ ମୁହଁ ବୁଲେଇ ଚାହିଁଲେ । କିଛି ନ କହି ଚୁପ୍ ଚାପ୍ ଛିଡ଼ା ହେଲେ । ସେ ମୋ ବାଣ୍ଡର ଚାପ ଓ ସ୍ପର୍ଶ ତାଙ୍କ ଗାଣ୍ଡିରେ ଅନୁଭବ କଲେ । ଏହି ସୁଯୋଗରେ ମୁଁ ଆହୁରି ଉନ୍ମତ ହୋଇ ଉଠିଲି । ପୁରା ଜୋଶରେ ମାଇଁ ଗାଣ୍ଡିରେ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଘଷିଲି । ମାଇଁ ମୁହଁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଲାଲ ହୋଇଗଲା । ମୁଁ ନ ଜାଣିବା ପରି ଅନ୍ୟ ପଟକୁ ମୁହଁ କରି ରହିଲି । ଏମିତି ୫ ମିନିଟ୍ କରିବା ପରେ ମୋର ସାହସ ବଢ଼ିଗଲା । ମାଇଁ ବି କିଛି କହିଲେ ନାହିଁ । ମୁଁ ମୋ ଡାହାଣ ହାତ ତଳକୁ ନେଇ ମାଇଁ ଗାଣ୍ଡିରେ ଲଗେଇ ଆସ୍ତେ ଚିପିଲି । ଆଃ.ମାଇଁର କି ଗାଣ୍ଡି! ସ୍ପଞ୍ଜ ଭଳି ନରମ ଲାଗୁଥିଲା । ଏଥର ମୁଁ ମୋମଝିରେ ଲଗେଇ ଜୋରରେ ଦାବିଲି । ମାଇଁ ତଳକୁ ମୁହଁ କରି ମଜା ନେଉଥିଲେ । ଗାଡ଼ି ଭିତର ଅନ୍ଧାରରେ କେହି କାହାକୁ ଦେଖି ପାରୁ ନ ଥିଲେ । ମୁଁ ମୋ ମୁହଁକୁ ନେଇ ମାଇଁଙ୍କ କାନ୍ଧ ଉପରେ ରଖିଲି ଏବଂ ବାଆଁ ହାତଟା ତାଙ୍କ କଡ଼ରେ ଉପରକୁ ଉଠେଇ ତାଙ୍କ ଦୁଧକୁ ଛୁଇଁଲି । ମାଇଁ ଜୋର ନିଶ୍ବାସ ନେଲେ । ଶାଢ଼ୀ ଓ ବ୍ଲାଉଜ ମିଶା ମାଇଁଙ୍କ ଦୁଧକୁ ଚିପିଲି । ଏବଂ ଡାହାଣ ହାତରେ ମାଇଁଙ୍କ ଲୁଗା ଓ ସାୟାକୁ ଉପରକୁ ତାଙ୍କ ଗାଣ୍ଡି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେକି ଦେଇ ତାଙ୍କ। ମାଇଁ ପାଂଟି ପିନ୍ଧି ନ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଗାଣ୍ଡି କଣା ପାଖରେ ପ୍ରଚୁର ବାଳ । ମାଇଁଙ୍କ ବିଆ ସନ୍ଧିରେ ନେଇ ହାତ ମାରିଲି । ହାତକୁ ଓଦା ଓଦା ଲାଗିଲା । ହାତ ସାରା ଲାଳ ହୋଇଗଲା । ମୁଁ ଆଉ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲି ନାହିଁ । ବିଆ ଭିତରକୁ ଆଙ୍ଗୁଠିଟାଏ ଦାବି ଦେଲି । ମାଇଁ ଜୋରରେ ଶିତ୍କାର କରି ଉଠୁ ଉଠୁ ଓଠକୁ ଚାପି ଚୁପ୍ ହୋଇଗଲେ । ତାପରେ ମାଇଁ ତାଙ୍କ ମୁହଁକୁ ବଗ୍ଧେଇ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧ ଉପରେ ଥିବା ମୋ ମୁହଁ ପାଖରେ ଚୁପ୍ ଚୁପ୍ କଣ୍ଠରେ କହିଲେ: ମୁନା ଛାଡ଼, କିଏ କାନେ ଦେଖି ପକେଇବ । ମୁଁ କହିଲି – ନାହିଁ ମାଇଁ, କେହି ଦେଖି ପାରିବେନି । ମୁଁ ଧୀରେ ଧୀରେ। ଏହି ସବୁ କାମ କରୁ କରୁ ଗାଡ଼ିଟା ଯାଇ ଆମ ଷ୍ଟପେଜରେ ପହଁଚି ଗଲା । ମୁଁ ମୋ ଦୁଇ ହାତକୁ କାଢ଼ି ଆଣି କହିଲି – ମାଇଁ, ଚାଲ ଆମ ଷ୍ଟପେଜ ଆସିଗଲା । ଆମେ ତରତର ହୋଇ ଗାଡ଼ିରୁ ଓହ୍ଲେଇ ପଡ଼ିଲୁ । ମାଇଁ କିଛି କହୁ ନ ଥିଲେ । ମୁଁ ଟିକିଏ ଡରିଗଲି । କାଳେ ମାଇଁ କାହାକୁ କହିଦେବେ । ମାଇଁଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ଆମକୁ ନେବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ । ଆମେ କାରରେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଗଲୁ । ରାତିରେ ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଶୋଇବା ପାଇଁ ବାହାରିଲେ । ମାଇଁଙ୍କ ଭାଉଜ ମାଇଁକୁ କହିଲେ: ଅପା, ତମେ ଆସ । ଆମେ ତମ ଭାଇଙ୍କ ରୁମରେ ଶୋଇ ପଡ଼ିବା । ତମ ଭାଇ ଆଉ ମୁନା ଗେଷ୍ଟ ରୁମରେ ଶୋଇ ଯିବେ । ମାଇଁ କହିଲେ: ନାଇଁ, ନାଇଁ । ଜୟନ୍ତ ଶୋଇ ପଡ଼ିଲାଣି । ତାକୁ ଉଠାନି, ତୁ ଶୋଇବୁ ଯାଆ । ମୁଁ ଓ ମୁନା ଏହି ଗେଷ୍ଟ ରୁମରେ ଶୋଇ ପଡ଼ିବୁ । ମୁନା ଖଟ ଉପରେ ଶୋଉ । ମୋ ପାଇଁ ଏ ତଳେ ଗୋଟାଏ ବେଡ଼ ପକେଇ ଦେଏ । ନୂଆ ନୂଆ ବାହା ହୋଇଥିବା ତାଙ୍କ ଭାଇ ଓ ଭାଉଜଙ୍କୁ ମାଇଁ ଡିଷ୍ଟର୍ବ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁ ନ ଥିଲେ । ମାଇଁ ବାଧ୍ୟକରି ତାଙ୍କ ଭାଉଜକୁ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠେଇ ଦେଲେ । ମାଇଁ ଓ ମୁଁ ଗେଷ୍ଟ ରୁମରେ ଶୋଇବା କଥା ଶୁଣି ମୁଁ ଭାରି ଖୁସି ହୋଇଗଲି । ଗେଷ୍ଟ ରୁମରେ ଚଟାଣରେ ମାଇଁଙ୍କ ପାଇଁ ବେଡ଼ ବିଛାଇ ଦେଇ ତାଙ୍କ ଭାଉଜ ଶୋଇବା ପାଇଁ ଗଲେ । ମୁଁ ବେଡ଼ ଉପରେ ଶୋଇ ଯାଇଥିଲି । ମାଇଁ ତଳେ ବେଡ଼ ଉପରେ ଶୋଇଗଲେ । ମାଇଁ ମୋ ସହିତ କଥା ହେଲେ ନାହିଁ । ରାତି ଗୋଟାଏ ବେଳକୁ ମୋ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଗଲା । ବସରେ ମାଇଁଙ୍କ ସହିତ ଯାହା ସବୁ ହେଇଥିଲା ଭାବି ମୋ। ଭାବିଲି, ମାଇଁଙ୍କୁ ଗେହିଁବା ପାଇଁ ଏଇଟା ହେଉଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ । ଏ ସୁଯୋଗ ଛାଡ଼ିଲେ ମାଇଁଙ୍କୁ ଗେହିଁବା ପାଇଁ ଆଉ ସୁଯୋଗ ହୁଏତ ନ ମିଳିପାରେ । ପରିସ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଉଠି ମୁଁ ଟଏଲେଟ୍ ଗଲି । ପରିସ୍ରା କରି ଆସି ଦେଖିଲି ମାଇଁ ନିଘୋଡ଼ ନିଦରେ ଶୋଇଛନ୍ତି । ମୁଁ ଯାଇ ମାଇଁଙ୍କ ବେଡ଼ ଉପରେ ବସି ତାଙ୍କ ଦୁଧ ଉପରେ ହାତ ରଖି ଆସ୍ତେ କରି ଚିପିଲି । ନିଦରେ ଶୋଇ ଥିବାରୁ ମାଇଁ କିଛି ଜାଣି ପାରିଲେ ନାହିଁ । ମତେ ଡର ଲାଗୁଥିଲା । ମାଇଁ ଉଠି ପଡ଼ି ଯଦି ପାଟି କରନ୍ତି, ତାହେଲେ. । ପୁଣି ଭାବିଲି, ନାଁ ମାଇଁ ଉଠିଲେ ବି ସେ ପାଟି କରିବେନି । ମାଇଁଙ୍କର ନିଶ୍ଚେ ମନ ଅଛି । ନ ହେଲେ ସେ ବସରେ ମତେ ସେମିତି କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇ ନ ଥାନ୍ତେ । ମାଇଁ ନିଃଶ୍ବାସ ନେବା ବେଳକୁ ତାଙ୍କ। ବାଇଗଣ ପଲେଇ ଆମ୍ବ ଭଳି ମାଇଁଙ୍କର ମୂନିଆ ଆଉ ଫାଲୁଆ ଦୁଧ । ମାଇଁଙ୍କ ଦୁଧକୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଲି । ଗୋଟାଏ ହାତରେ ଶାଢ଼ୀ ଓ ସାୟାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ତାଙ୍କ ଅଂଟା ଉପରକୁ ଉଠେଇ ଦେଲି । ତାଙ୍କ ଚିକଣିଆ ଲଙ୍ଗଳା ମାଂସାଳ ଜଙ୍ଘରେ ହାତ ବୁଲେଇଲି । ତାଙ୍କ ବିଆକୁ ଘୋଡେ଼ଇ ରଖିଥିବା ଘଂଚ ବାଳକୁ ଦେଖି ମୋ ଦେହ ଶୀତେଇ ଉଠିଲା । ମୁଁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବିଆ ବାଳକୁ ମୋ ହାତରେ ଘଷିଲି । ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ବାଳକୁ ଆଡେ଼ଇ ବିଆକୁ ଦେଖିଲି । ସେ ତାଙ୍କ ଦୁଇ ଗୋଡ଼କୁ ଯୋଡ଼ି ଶୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବିଆ ଫୁଲିଲା ପାଉଁରୁଟି ଭଳି ନରମ ଲାଗୁଥିଲା । ବିଆ ଓଠ ଦୁଇଟା ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ରହିଥିଲା । ଦୁଇ ବିଆ ଓଠ ମଝିରେ ତାଙ୍କ ସେଂଟି ସାମନ୍ୟ ଟିକିଏ ଦେଖା ଯାଉଥିଲା । ମୁଁ ବସି ମାଇଁଙ୍କ ବିଆକୁ ଦେଖୁଥିଲି ଆଉ ଆଙ୍ଗୁଳି ନେଇ ତାଙ୍କ ବିଆରେ ମାରୁଥିଲି । ମାଇଁ ଶୀତେଇ ଉଠି ଭିଡ଼ି ମୋଡ଼ି ହେଲେ । ମୁଁସେଂଟିରେ ଆଙ୍ଗୁଳି ମାରିଲି । ମାଇଁ ଉଠି ପଡ଼ି ମୋତେ କୁେ‹ଇ ବେଡ଼ ଉପରେ ଗଡ଼ି ପଡ଼ିଲେ । ତାଙ୍କ ବିଆ ଭିତରଟା ନାଳେଇ ଯାଇ ଜକ୍ ଜକ୍ ଦିଶୁଥିଲା । ସେଂଟିଟା ଟାଣେଇ ବୁଟ ଦାନା ପରି ଦିଶୁଥିଲା । ସେ ତାଙ୍କ ଦୁଇ ଗୋଡ଼କୁ ମେଲେଇ ମୋ ପାଇଁ ଯାଗା କରିଦେଲେ । ମୁଁ ଆଣ୍ଠେଇ ହାମୁଡ଼ି ପଡ଼ିଲି । ତାଙ୍କ ବିଆରେ ଗୋଟାଏ ଗାଢ଼ ଚୁମା ଦେଲି । ମୋ ଟିଙ୍ଗେଇ ଥିବା ବାଣ୍ଡ ଅଗକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ବିଆ ମୁହଁରେ ଲଗେଇଲି । ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଉତେଜନାରେ ମୋ ଦେହ କମ୍ପୁଥିଲା । ଜୋରରେ ମୋ ଅଂଟାକୁ ଦାବି ଦେଲି । ମାଇଁ ‘ଉଃଃ.ଆଃ.ଉମଃ’ ହୋଇ ଶିତ୍କର କରି ଉଠିଲେ । ମୋ ମସ୍ତ ବଡ଼ ଲମ୍ବା ଓ ମୋଟା ବାଣ୍ଡଟା ପଚ୍ କରି ଅଧା ଅଧି ମାଇଁଙ୍କ ବିଆ ଭିତରକୁ ପଶିଗଲା । ଆଃ.ମାଇଁଙ୍କ ବିଆ ଭିତର ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଭାରି କଅଁଳିଆ ଆଉ ଗରମ ଲାଗିଲା । ପିଚାକୁ ହଲେଇ ହଲେଇ ପୁରା ବାଣ୍ଡକୁ ମାଇଁଙ୍କ ବିଆ ଭିତରକୁ ମାଡ଼ି ଦେଲି । ମଜାରେ କମ୍ପି ଉଠି ମାଇଁ ତାଙ୍କ ଦୁଇ ଗୋଡ଼କୁ ଟେକି ମୋ ପିଚା ଉପରେ ଛନ୍ଦି ଦେଲେ । ମୋ ବେକ ପଛ ପଟେ ଦୁଇ ହାତକୁ ଗୁଡେ଼ଇ ଆଣି କହିଲେ:ଓଃ.ଭାରି ଭଲ ଲାଗୁଚି.ଭାରିଟାଏ ରଖିଚୁ ରେ । ଦୁଇ ହାତରେ ମାଇଁଙ୍କ ପିଠିକୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରି ତାଙ୍କ ଓଠକୁ ଆସ୍ତେ କାମୁଡ଼ି ଗାଢ଼ ଚୁମା ଦେଲି । ମତୁଆଲା ହେଇ ପିଚାକୁ ଟେକି ଟେକି ଜୋରରେ ଗେହିଁ ଚାଲିଲି । ମୋ ଶକ୍ତ ଲମ୍ବା ଓ ମୋଟା ବାଣ୍ଡଟା ଚପେଇ ହୋଇ ମାଇଁଙ୍କ ବିଆ ଭିତରେ ବାହାର ଭିତର ହେଇ ଦଳି ଚାଲିଥିଲା । ମାଇଁ ମୋତେ ଜୋରରେ ଭିଡ଼ି ଧରି ଜୋର ଜୋର ନିଃଶ୍ବାସ ନେଇ ତଳ ପଟରୁ ତାଙ୍କ ଗାଣ୍ଡିକି ଥରକୁ ଥର ଟେକି ପକାଇଲେ । ମୁଁ ଅସମ୍ଭାଳ ହେଇ ଗେହିଁ ଚାଲିଲି । ବେଶୀ ସମୟ ସମ୍ଭାଳି ରହି ପାରିଲି ନାହିଁ । ମୋ ବାଣ୍ଡରୁ ପିଚକାରୀ ମାରିବା ଭଳି ପ୍ରଚୁର ବୀର୍ଯ ମାଇଁଙ୍କ ବିଆ ଭିତରକୁ ପିଚିକି ଗଲା । ମୁଁ ଧଇଁ ସଇଁ ହୋଇ ମୋ ମୁହଁଟାକୁ ମାଇଁଙ୍କ। ମାଇଁ ତାଙ୍କ ଦୁଇ ହାତରେ ମୋ ପିଠିକି ଆଉଁଶି ପକେଇଲେ । ମାଇଁ ଓ ମୁଁ ସାଙ୍ଗ ହେଇ ଟଲେଟ୍ ଗଲୁ । ଧୁଆ ଧୋଇ ହୋଇକରି ରୁମକୁ ଫେରୁଲୁ । ରୁମ୍ ଡୋରକୁ ଭିତର ପଟୁ ଲକ୍ କରି ଦେଇ ତଳେ ବିଛା ହୋଇଥିବା ମାଇଁ ବେଡ଼ରେ ଦୁହେଁ କୁ‹ାକୁ‹ି ହେଇ ଚୁମା ଖାଇଲୁ । ମାଇଁଙ୍କ ଓଠରେ ଚୁମା ଦେଇ ତାଙ୍କ ଦୁଧ ଭୁଣ୍ଡିକି ଚୋଷିଲି । ମାଇଁ ବି ମୋ ଓଠରେ ଚୁମା ଦେଲେ । ମାଇଁଙ୍କ କାନ ପାଖକୁ ମୁହଁ ନେଇ ପଚାରିଲି – ମାଇଁ, କେମିତି ଲାଗିଲା । ମାଇଁ କିଛି ନ କହି ମୋ ଓଠରେ ଗାଢ଼ ଚୁମା ଦେଲେ । ମୁଁ ବୁଝିଗଲି ଯେ ମାଇଁଙ୍କି ଭଲ ଲାଗିଛି । ସେତବେଳକୁ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁଣି ଟାଣ ହୋଇ ଉଠି ମାଇଁଙ୍କ ତଳି ପେଟରେ ଦାବି ହେଲା । ମାଇଁ ତାଙ୍କଧରି ମୋ କାନରେ କହିଲେ: ତୋର ତ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଉଠୁଛି । ମାଇଁଙ୍କ ଦୁଧକୁ ଆସ୍ତେ କାମୁଡ଼ି ଦେଇ ତାଙ୍କ କାନରେ କହିଲି – ମାଇଁ, ଆଉ ଥରେ ଗେହିଁବି । ମାଇଁ କିଛି ନ କହି ମୋ ଗାଲକୁ ଚିପି ଦେଇ ଚିତ୍ ହୋଇ ଶୋଇ ପଡ଼ି ତାଙ୍କ ଦୁଇ ଗୋଡ଼କୁ ମେଲେଇ ଦେଲେ । ମୁଁ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ଉଠି ଯାଇ ମୋ ବାଣ୍ଡ ଅଗକୁ ତାଙ୍କ ବିଆ ମୁହଁରେ ଲଗେଇ ଦାବି ଦେଲି । ଏଥର ମୋର ଗୋଟାକ ଯାକ ବାଣ୍ଡ ଏକା ଥରକେ ତାଙ୍କ ବିଆ ଭିତରକୁ ସଟ୍ କରି ଗଳିଗଲା । ମୁଁ ମାଇଁଙ୍କ ଦୁଇ ଦୁଧକୁ ମୁଠେଇ ଦଳି ଜୋର ଜୋର ବାଣ୍ଡ ଦାବି ଗେହିଁବାକୁ ଲାଗିଲି । ମାଇଁ ଜୋର ଜୋର ୍ ନିଶ୍ବାସ ନେଇ ଶିତ୍କାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ପୁରା ୩୦ ମିନିଟ୍ ଗେହିଁବା ପରେ ଏକା ସମୟରେ ମାଇଁଙ୍କର ବିଆ ରସ ଓ। ଦୁହେଁ ଏତେ ହାଲିଆ ହୋଇ ଯାଇଥିଲୁ ଯେ ସେମିତି କୁଣ୍ଢାକୁଣ୍ଢି ହୋଇ ଶୋଇ ପଡ଼ିଲୁ । ସକାଳୁ ମାଇଁଙ୍କ ଭାଉଜ କବାଟ ଠକ୍ ଠକ୍ କରିବାରୁ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଲା । ମୁଁ ଉଠି ପ୍ୟାଂଟଟା ପିନ୍ଧି ପକେଇ ଖଟ ଉପରକୁ ଉଠିଯାଇ ଶୋଇଗଲି । ମାଇଁ ତାଙ୍କ ଲୁଗାପଟା ସଜାଡ଼ି ଯାଇ ଡୋର ଖୋଲିଲେ । ଉପର ବେଳା ମାଇଁଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ଧରି ଫେରି ଆସିଲି । ମାମୁ ଆସି ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ଆମକୁ ଘରକୁ ନେଇଗଲେ । ସେଦିନ ଆଉ କିଛି ହୋଇ ପାରିବାର ଚାନ୍ସ ନ ଥିଲା । ହେଲେ ମୁଁ ସମ୍ଭାଳି ରହି ପାରୁ ନ ଥିଲି । ମୋ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ମାଇଁ ମୁରୁକି ମୁରୁକି ହସୁଥିଲେ । ତା ପରଦିନ ସକାଳ ଦଶଟା ବେଳକୁ ମାମୁ ଓ ରଙ୍କି ସ୍କୁଲ ବାହାରି ଗଲେ । ମୁଁ ମୋ ରୁମରେ ଥିଲି । ମାମୁ ଓ ରିଙ୍କିକି ବିଦା କରି ମାଇଁ ବାହାର ଡୋର ବନ୍ଦକରି ମୋ ରୁମ ପାଖକୁ ଆସି କହିଲେ:ଆରେ ମୁନା, ଆଜି ତମର କଲେଜ ନାହିଁ କି? ମୁଁ କହିଲି – ଅଛି ଯେ ହେଲେ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହେଉନି । ମାଇଁ କହିଲେ: କ୍ଲାସ ମିସ୍ କଲେ ଅସୁବିଧା ହେବନି । ମାଇଁଙ୍କ ମୁହଁକୁ ଚାହିଁ କହିଲି – କ୍ଲାସ କରିବା ପାଇଁ ଗଲେ ତୁମକୁ ମିସ୍ କରିବି ଯେ । ମାଇଁ ମୁରୁକି ହସି କହିଲେ: ଦୁଷ୍ଟ, ତାହେଲେ ଡେରି କାହିଁକି । ମୁଁ ଉଠି ଯାଇ ମାଇଁଙ୍କୁ ସିଧା ସିଧା ଦୁଇ ହାତରେ ଉଠେଇ ବେଡ଼ ଉପରକୁ ନେଇଗଲି ।

===
ସୁନିତା ପୃଷ୍ଟି

Subscribe Us

Get New Story On Your Email!

Place Your Feedback (No Personal Data mob no, email id, facebook, whatsapp etc.)

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: