ଖୁଡ଼ି ସତରେ ତମେ ଗ୍ରେଟ୍ – Khudi Satare Tame Great

ଖୁଡିଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ସବୁବେଳେ ମିଳାମିଶା କରିବା ଏତେ ସହଜ ନ ଥିଲା । ଦାଦା କାଳେ ସନ୍ଦେହ କରିବେ ବୋଲି ଖୁଡି ବି ଖୁବ୍ ଡରୁଥିଲେ । କେତେବେଳେ କେମିତି ଟିକିଏ ସୁଯୋଗ ମିଳିଲେ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କୁଣ୍ଢେଇ ପକୋଉଥିଲି । ତାଙ୍କ ଓଠରେ ଚୁମା ଦେଇ ଚୁଚୁମି ପକୋଉଥିଲି । ଶାଢ଼ୀ ମିଶା ତାଙ୍କ ଦୁଧକୁ ମୁଠେଇ ଚିପି ଦଉଥିଲି । ଆଉ ତଳ ପଟରୁ ତାଙ୍କ ଶାଢ଼ୀ ଆଉ ସାୟା ତଳେ ହାତ ପୁରେଇ ବିଆରେ ହାତମାରି ଦେଉଥିଲି । ସିଏ ବି ମୋତେ ତାଙ୍କ ଛାତି ଉପରକୁ ଟାଣି ନେଇ ଚାପି ଧରୁଥିଲେ । ଟ୍ରାଉଜର ମିଶା ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ମୁଠେଇ ଧରି ଚାପା କଣ୍ଠରେ ମୋ କାନରେ କହୁଥିଲେ – ସତରେ ରାଜୁ, ତମେ ମତେ ଯାହା କଲଣି ନା, ମୁଁ ତମ ପାଇଁ ପାଗଳୀ ହୋଇଯିବି । ମୁଁ ଦିଇ ହାତରେତାଙ୍କ ଗାଣ୍ଡିକୁ ମୁଠେଇ ଆସ୍ତେ ଦଳି ପଚାରିଲି – ଖୁଡ଼ି, ଏହା ଭିତରେ ଦାଦାଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ହେଇନି କି? ଖୁଡି ଲାଜେଇ ଯାଇ କହିଲେ – ହଁ, ଗଲା କାଲି ରାତିରେ ହେଇ ଥିଲୁ.ହେଲେ ତମ ସହିତ ହେଲା ପରେ, ତମେ କଲେ ଯୋଉ ମଜା ଆଉ ଆନନ୍ଦ,ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସେ ମଜା ମିଳୁନି । ମୁଁ ତଳପଟୁ ଶାଢ଼ୀଭିତରେ ହାତ ପୁରେଇ ତାଙ୍କ ବିଆକୁ ସାଉଁଳି ସାଉଁଳି ବିଆ ଭିତରକୁ ଆଙ୍ଗୁଳି ପୁରେଇ ଦେଲି । ଖୁଡି ଚମକି ପଡିଲେ । ତାଙ୍କ ପାଟିରୁ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଶିତ୍କାର ଶୁଭିଲା : .ଆଃ । ସେ ମୋ ମୁହଁକୁ ଚାହିଁ କହିଲେ – ରାଜୁ , ତମେ ଆଉ ସେଇଠି ହାତ ମାରନି.ମୁଁ ମୋଟେ ସମ୍ଭାଳି ପାରିବିନି. ମୁଁ ମୁଚୁକି ହସି କହିଲି – ଖୁଡି, ସତରେ କ’ଣ ଏବେ ଆଉ କିଛି ସୁବିଧା ହବନି? ତମେ ମତେ ଆଉ କେତେ କଷ୍ଟ ଦବ । ଖୁଡି ମୋତେ ଚାହିଁ ଟିକେ ଚିନ୍ତା କଲେ । ସେତେ ବେଳକୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ହୋଇ ଗଲାଣି । ମୁଁ କହିଲି – ଖୁଡି, ଚାଲୁନ ଟିକେ ବାଡି ପଛପଟକୁ ଯିବା । ଖୁଡି କହିଲେ -ଏବେ. ଆସି ଛଅଟା ବାଜିଲାଣି. ମୁଁ କହିଲି -ହଁ.ମୋଟେ ୧୦ ମିନିଟର କାମ. ଖୁଡି ଚମକି ପଡିଲେ । କହିଲେ – ଏ.ମାଆ, ଏଇ ଅନ୍ଧାରରେ. ମୁଁ କହିଲି – ତମେମନା କରିନି ଖୁଡି । ମୁଁ ଯାଉଛି,ତୁମକୁ ସେହି ଭଙ୍ଗା ଗୁହାଳଘର ପାଖରେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବି. ଖୁଡି ହସି ଦେଇ କହିଲେ – ସତରେ କ’ଣ ତମେ ଭାରି ମନକରିଚ । ମୁଁ ମୋ ଟ୍ରାଉଜରଟାକୁ ତଳକୁ ଖସେଇ ଦେଇ ଚଡି ତଳୁ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ କାଢ଼ି ତାଙ୍କୁ ଦେଖେଇ କହିଲି – ଦେଖୁନ. । ମୋ ବାଣ୍ଡ ସେତେବେଳକୁ ଶକ୍ତ ହୋଇ ଟିଙ୍ଗେଇ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା । ଖୁଡି ଦେଖି ଦେଇ ଲାଜେଇ ଛେପ ଢ଼ୋକି କହିଲେ – ଏ ମାଆ. ତମର ଏଇଟା. । ହଉ, ତମେ ଆଗରେ ଯାଅ .ମୁଁ ଆସୁଚି । ମୁଁ ଅନ୍ଧାରରେ ଯାଇ ବାଡି ପଛପାଖ ଭଙ୍ଗା ଗୁହାଳ ଘର ପାଖରେ ଅପେକ୍ଷା କଲି । ଭାରି ନିଛାଟିଆ ଯାଗା । ଚାରିଆଡେ ବହଳ ଅନ୍ଧାର ।

କିଛି ସମୟ ପରେ ଖୁଡି ପହଞ୍ଚିଲେ । ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଭିଡି ଧରିଲି । ଖୁଡି କହିଲେ – ରାଜୁ ଏଠି କ’ଣ ସୁବଧା ହବ । କେମିତି ହବା ଯେ . ମୁଁ କହିଲି – ତମେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନି ଖୁଡି । ତମେ କାନ୍ଥରେ ଭରାଦେଇ ନଇଁ ପଡି ପିଚାକୁ ଟେକି ରଖ . ମୁଁ ପଛ ପଟରୁ ପୁରେଇବି । ସେମିତି ବାଗରେ ଗେହିଁବା ବିଷୟରେ ଖୁଡିଙ୍କି ବୋଧେ ଜଣା ନଥିଲା । ସେ ମୋତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଚାହିଁଲେ । ମୁଁ ମୋ ଟ୍ରାଉଜର ଖୋଲୁ ଖୋଲୁ କହିଲି – ଖୁଡି. ଶୀଘ୍ର.ତମେ ଡେରି କରନି । ଖୁଡି ଭଙ୍ଗା କାନ୍ଥରେ ଭରା ଦେଇ ହାମୁଡି ପଡିଲେ । ମୁଁ ପଛ ପଟରୁ ତାଙ୍କ ଶାଢ଼ୀକୁ ଟେକି ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ସାଉଁଳି, ପାଟିରୁ ପୁଳାଏ ଛେପ ଆଣି ବାଣ୍ଡ ଅଗରେ ବୋଳିଦେଲି । ଖୁଡିଙ୍କ ଗାଣ୍ଡି ସନ୍ଧିରେ ଆଙ୍ଗୁଳି ମାରିଲି, ତାଙ୍କ ଦୁଇ ଜଙ୍ଘକ��� ଅଳ୍ପ ମେଲାକରି ଧରିଲି । ମୁଁ ଯେମିତି ଉନ୍ମାଦନାରେ ଫାଟି ଯିବି । ଖୁଡିଙ୍କ ଗାଣ୍ଡି ତଳ ପଟେ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ବିଆ ଫାଟକୁ ଅଣ୍ଡାଳି ବାଣ୍ଡ ଅଗକୁ ଲଗେଇ ମାଡି ଦେଲି । ଚାପି ହେଇ ବାଣ୍ଡର ଅଧା ଅଧି ଖୁଡିଙ୍କ ବିଆ ଭିତରକୁ ଗଳିଗଲା । .ଆଃ. ଖୁଡିଙ୍କ ଅଣ୍ଟାକୁ ଦି ହାତରେ ଜାବୁଡିଧରି ଠେସ ମାରିଲି । ଏବେ ମୋର ଗୋଟାକ ଯାକ ବାଣ୍ଡ ଖୁଡିଙ୍କ ବିଆ ଭିତରେ ପଶିଗଲା । ଖୁଡି ଜୋର ଜୋର ନିଃଶ୍ବାସ ନେଇ କହିଲେ – ରାଜୁ, ଭାରି ଭଲ ଲାଗୁଚି । ଜୋର ଜୋର କର.ମଜା ସମ୍ଭାଳି ହେଉନି । ମୁଁ ପିଚା ହଲେଇ ଜୋର ଜୋର ଠେସ ମାରି ଗେହିଁବା ଆରମ୍ଭ କଲି । ବାଣ୍ଡ ବେଶ୍ ଚପେଇ ହେଇ ଖୁଡିଙ୍କ ବିଆ ଭିତରେ ଥପ୍ ଥପ୍ ଶବ୍ଦ କରି ପଶୁଥିଲା । ପଛରୁ ଗେହିଁବାକୁ ଭାରି ମଜା ଲାଗୁଥିଲା । ଖୁଡିଙ୍କି ଗେହିଁବା ଭିତରେ ମୁଁ ତାଙ୍କର ମସ୍ତ ଗାଣ୍ଡିକି ଦଳୁଥିଲି । ଗାଣ୍ଡିକି ଦଳୁ ଦଳୁ ତାଙ୍କ ଗାଣ୍ଡି କଣାରେ ଆଙ୍ଗୁଳି ମାରିଦେଲି । ଖୁଡି ପଛକୁ ମୁହଁ ବୁଲେଇ ମୋତେ ଚାହିଁ ହସିଦେଲେ । ଏମିତି ଗେହିଁବା ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗୁଥିଲା । ସିଏ ବି ମସ୍ତ ହେଇ ବେଳେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିଚାକୁ ପଛକୁ ଠେଲି ଦଉଥିଲେ । ମୁଁ ହାତ ବଢ଼େଇ ବ୍ଲାଉଜ ମିଶା ତାଙ୍କ ଦୁଧ ଯୋଡାକୁ ଦଳି ପକେଇଲି । ଖୁଡି କହିଲେ – ଏଇ ରାଜୁ , ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଦଳୁନ । ଏ ଯୋଡାକ କ’ଣ ଇଟା ନା ପଥର.ଭାରି କାଟୁଚି, ଆଃ. ମୁଁ ମସ୍ତ ମଜାରେ ଖୁଡିଙ୍କୁ ପଛ ପାଖରୁ ଭିଡିଧରି ଗେହିଁ ଚାଲିଲି । ମୋ ମୂଷଳିଆ ବାଣ୍ଡର ନିର୍ଘାତ ମାଡରେ ଖୁଡିଙ୍କ ରସାଳ ବିଆରୁ ବିଆରସ ତାଙ୍କ ଜଙ୍ଘ ତଳକୁ ବୋହି ଆସିଲା । ସେ ଚାପା କଣ୍ଠରେ କହିଲେ – ରାଜୁ, ଜୋର ଜୋର କର.ଆହୁରି ଭିତରକୁ ଦାବି କରି କର.ଆଃ.ଉଃ .ବୋଉଲୋ.କେତେ ଭଲ ଲାଗୁଚି ।

ମୋ ବିଆ ଭିତରଟା ଯେମିତି ଗରମ ହେଇଚି ନା.ଆଃ. ମୁଁ ଖୁଡିଙ୍କ ପଛପାଖୁ ଭିଡିଧରି ତାଙ୍କ ପିଠିରେ ମୁହଁକୁ ଘଷି ପକେଇ ଚୁମା ଦେଲି । ମୁଁ ବି ଆଉ ସମ୍ଭାଳି ପାରୁ ନ ଥିଲି । ବାଣ୍ଡରୁ ଗରମ ବୀର୍ଯ ବାହାରିବା ପାଇଁ ମୋତେ ଅସମ୍ଭାଳ କରି ପକାଉଥିଲା । କୋଉ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୁଡିଙ୍କ ବିଆ ଭିତରକୁ ପିଚିକି ଯିବ ମୁଁ ଜାଣି ପାରୁ ନ ଥିଲି । ଖୁଡିଙ୍କ ବିଆରୁ ପ୍ରବଳ ଭାବରେ ଗରମ ବିଆରସ ବୋହି ଆସିଲା । ମୁଁ ଆଉ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲି ନାହିଁ । ଦୁଇ ଥର ଜୋରରେ ଠେସ ମାରି ଖୁଡିଙ୍କ ପିଚାକୁ ଜାବୁଡ ଧରି ମୋ ଉତାଳିଆ ଲମ୍ବା ବାଣ୍ଡକୁ ଖୁଡିଙ୍କ ବିଆ ଭିତରକୁ ମାଡି ଦେଲି । ପିଚକାରୀ ମାରିବା ଭଳି ମୋ ବାଣ୍ଡରୁ ବୀର୍ଯ ବାହାରିଗଲା । ଆଃ.ଓଃ.କି ସୁଖ ସତରେ. ମୁଁ ଆସ୍ତେ କରି ବାଣ୍ଡକୁ ବିଆ ଭିତରୁ ବାହାର କରି ଆଣିଲି । ଖୁଡି ତର ତର ହୋଇ ତାଙ୍କ ସାୟାରେ ଜଙ୍ଘ ଆଉ ବିଆକୁ ପୋଛି ପକେଇ ଚାରି ପାଖକୁ ଚାହିଁଦେଇ କହିଲେ – ଇଲୋ ମୋ ବୋଉଲୋ.ଏ ଯାଗାଟା କେତେ ନିଛାଟିଆ ମଁ .ମୁଁ ଯାଉଚି । ଆଜି ଭାରି ଭଲ ଲାଗିଲା । ଏମିତି ପଛ ପଟରୁ କରିବାରେ ଭାରି ମଜା. ମୁଁ ହସିଦେଇ କହିଲି – ଖୁଡି.ଏମିତି ମଝିରେ ମଝିରେ ପୁତୁରାକୁ ଟିକିଏ ଦୟା କରୁଥିବ. ଖୁଡି ମୁହଁରେ ହାତ ଚାପି ହସିଲେ । କହିଲେ – ଦୁଷ୍ଟ କୋଉଠି କା’ର. ମୁଁ ପଚାରିଲି – ଖୁଡି, କିଛି ଅସୁବିଧା ହବନି ତ? ଖୁଡି କହିଲେ – ଅସୁବିଧା? କି ଅସୁବିଧା । ମୁଁ କହିଲି – ଏଇ.ମାନେ, ଭିତରେ ଡିସଚାର୍ଯ କଲି । ତମ ପେଟରେ ରହି ଯିବନି ତ? ସେ ଯିବାକୁ ବ୍ୟସ୍ତ ହେଉଥିଲେ । କହିଲେ – ରହିଲେ ରହିବ.ଅସୁବିଧା କ’ଣ । ତମ ଆଡୁ ତମର ଆଉ ଗୋଟାଏ ଭାଇ କି ଭଉଣୀ ଆସିବ । ମୁଁ ନିର୍ଲଜଙ୍କ ପରି ହସିବାକୁ ଚେଷ୍ଟାକଲି । ସେ ମୁରୁକି ହସା ଦେଇ କହିଲେ – ତମେ ଡରୁଚ କି? ବ୍ୟସ୍ତ ହେବାର କିଛିନାହିଁ. ସେମିତି କିଛି ହବନି. ମୁଁ କହିଲି – ଖୁଡି, ତାହେଲେ ମତେ ଦବା ପାଇଁ ତମେ ଏତେ କୃପଣ କାହିଁକି ହଉଚ. ଖୁଡି କହିଲେ – ଆରେ. ତମକୁ ଦବାକୁ ମୁଁ କୃପଣ କେତେବେଳେ ହେଲି.ତମକୁ ଦବାକୁ ତ ମୋର ସବୁବେଳେ ମନ. ସୁଯୋଗ ମିଳିଲେ ମୁଁ ତ ତମକୁ ଟିକିଏ ବି ପାଖରୁ ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ . ଖୁଡିଙ୍କ ଦୁଧକୁ ଦଳି ଦେଇ କହିଲି – ସତ କହୁଚ ଖୁଡି. ଖୁଡି କହିଲେ – କାହିଁକି ତମର ବିଶ୍ବାସ ହଉନି. ମୁଁ କହିଲି – ତମ କଥାରେ ମୋର ପୁରା ବିଶ୍ବାସ । ଏଇ.ଖୁଡି, ପୁଣି କେତେବେଳେ ଦବ. ଖୁଡି ମୋତେ ପେଲି ଦେଇ କହିଲେ – ଯାଃ.ତମର ଖାଲି ସେଇ କଥାରେ ମନ । ମୁଁ କହିଲି -ପ୍ଲିଜ ଖୁଡି, କୁହ. ଖୁଡି ହସିଦେଇ କହିଲେ – ହଉ, କାଲି ଏତିକି ବେଳକୁଦେଖିବା. ମୁଁ କହିଲି -କୋଉଠି । ଏଇଠି ତ । ଖୁଡି ମୁଣ୍ଡଟୁଙ୍ଗାରିଲେ । ମୁଁ କହିଲି –
ଓଃ.ଖୁଡି, ସତରେ ତମେ ଗ୍ରେଟ୍ . —

Subscribe Us

Get New Story On Your Email!

Place Your Feedback (No Personal Data mob no, email id, facebook, whatsapp etc.)

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: