ଗାଁ ଅପେରା ର ଗିହା କଥା – Gan Opera Ra Giha Katha

ଭାଉଜ.କମ ର ମୋର ସବୁ ଗେହ୍ଲା ଦିଅର ଆଉ ନଣଦ ମାନଂକୁ ମୁଁ ସୁନିତା ଭାଉଜ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି । ଏଇ କାହାଣିର ମଜା ନେଇ ଆମ ପାଖକୁ କମେଣ୍ଟ ଲେଖନ୍ତୁ । ଆମ ପରିବାର କହିଲେ ମୋ ବାପା, ବୋଉ, ବଡ଼ ନାନୀ ଝୁମା ଓ ମୁଁ । ଝୁମା ନାନୀ ମୋ ଠାରୁ ୩ ବର୍ଷ ବଡ଼ । ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳେ ତା’ର ବାହାଘର ହୋଇ ସାରିଛି । ସେ ରାଉରକେଲାରେ ତା ସ୍ବାମୀ ପାଖରେ ରହୁଛି । ବାପା ବୋଉ ଗାଆଁରେ ରହୁଛନ୍ତି । ମୁଁ ବର୍ଷେ ହେବ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କିରାଣୀ ଚାକିରୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି । ସାଲେପୁର ଶାଖାରେ ମୋର ପୋଷ୍ଟିଂ ହୋଇଛି । ମୁଁ ସେଠାରେ ଘର ଭଡ଼ା ନେଇ ଏକା ରହୁଛି । ସାଲେପରୁ ଠାରୁ ଆମ ଗାଆଁ ୨୦ କି.ମି. ଦୂର । ଆମର ବହୁତ ଚାଷ ଜମି ଅଛି । ବାପା ଚାଷ ବାସ ଖବର ବୁଝନ୍ତି । ଗାଆଁରେ ଆମର ଗୋଟିଏ ତେଜରାତି ଦୋକାନ ବି ଅଛି । ମୁଁ ୨୭ ବର୍ଷର ଯୁବକ । ଦେଖିବା ପାଇଁ ସୁନ୍ଦର । ବଳିଷ୍ଠ ଶରୀର । ସତ କହିଲେ ମୁଁ ଟିକିଏ ବେଶୀ ସେକ୍ସି ପ୍ରକୃତିର । ସୁନ୍ଦରୀ ଅଳ୍ପ ବୟସର ଟୋକି କି ମାଇକିନିଆ ଦେଖିଲେ ପେଣ୍ଟ ତଳୁ ମୋ ସାନ ପିଲାଟା ଠିଆ ହୋଇଯାଇ ପେଣ୍ଟକୁ ତମ୍ବୁ ଭଳି ଟକି ପକାଏ । ଝୁମା ନାନୀ ବାହା ହୋଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ମୁଁ ବି ତା ଉପରେ ଆଖି ପକେଇଥିଲି । ସେ ଆମ କୂଅ ପାଖରେ ଗାଧେଇବା ବେଳେ ମୁଁ ଲୁଚି ରହି ଅନେକ ଥର ତା ଲଙ୍ଗଳା ଦୁଧ ଓ ଗାଣ୍ଡି ଦେଖିଚି । ସତରେ ମା ଝୁମା ନାନୀ ମସ୍ତ ଟୋକି ଟାଏ ଥିଲା । ମୋ ବୋଉ ବି କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ । ସେ ୪୭ ବର୍ଷର ଦରବୁଢ଼ୀ ମାଇକିନିଆ ହେଲେ ବି ଗାଆଁ ଦାଣ୍ଡରେ ଯିବା ବେଳେ ବୁଢ଼ା ଠାରୁ ଟୋକା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଣ୍ଡ ଟେକି ତାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ଦିଅର ହିସାବ ହେବା ବଡ଼ ଟୋକାମାନେ ତ ନାନା ବାହାନା କରି ତା ପାଖରେ ନଙ୍ଗପଙ୍ଗ ହୁଅନ୍ତି । ମୋ ବୋଉ ବି ସେମିତି ଦେଖିବା ଭଳି ମସ୍ତ ମାଇକିନିଆ ଖଣ୍ଡେ । ହେଲେ ତାହାର ସେମିତି କାହା ସହିତ କିଛି ସମ୍ପର୍କ ଥିବା କଥା ମୁଁ ଜାଣି ନାହିଁ କି ଶୁଣି ନାହିଁ । ମୁଁ ବି ବେଳେ ବେଳ ନ ଜାଣିବା ଭଳି ବୋଉକୁ ଲୋଭେଇବା ଭଳି ଚାହେଁ । ଥରେ ଯେଉଁ ଦିନ ସେ ଲୁଗା ପାଲଟିବା ବେଳେ ମୁଁ ତା ଓସାରିଆ ଚିକÑଣା ଲଙ୍ଗଳା ଗାଣ୍ଡିକି ଦେଖି ପକେଇଲି, ସେଦିନ ଲାଗଲାଗ ୩ ଥର ମୁଠି ନ ମାରି ମୁଁ ରହି ପାରିଲି ନାହିଁ । ଏମିତି କିଛି ଘଟଣାକୁ ଛାଡ଼ି ଦେଲେ ମୋର ତା ପ୍ରତି ସେତେ ଦୁର୍ବଳତା ନ ଥିଲା । ଆମ ଗାଆଁରେ ଫଗୁଣ ମାସରେ ଦେଳ ମେଳଣ ହୁଏ । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଖୁବ୍ ଜାକ ଜମକରେ ମେଳା ବସେ । ଆଖ ପାଖ ଗାଆଁରୁ ବହୁତ ଲୋକ ମେଳଣ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି । ମେଳାରେ ଦୋକାନ ବଜାର ସାଙ୍ଗକୁ ୩ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେରା ହୁଏ । ଭଲ ଭଲ ଅପେରା ପାର୍ଟି ଅପେରା କରିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି । ଅପେରା ଦେଖିବା ପାଇଁ ମୋ ବୋଉର ବହୁତ ଆଗ୍ରହ । ସବୁ ଦିନେ ରାତିରେ ସେ ଅପେରା ଦେଖିବା ପାଇଁ ଯାଏ । ସେଥର ବି ଦୋଳ ମେଲଣକୁ ଅପେରା ପଡ଼ିଥିଲା । ବାପା ମୋତେ କହିଲେ – ଆଜି କାଲି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବହୁତ ଚୋରି ହେଉଛି । ତୁ ତୋ ବୋଉ ସାଙ୍ଗରେ ଯାଆ । ପ୍ରଥମ ପାଳି ଅପେରା ଦେଖି ତମେ ଆସିଲା ପରେ ମୁଁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଯିବି । ବାପାଙ୍କ କଥା ମାନି ମୁଁ ବୋଉକୁ ସାଙ୍ଗରେ ଧରି ବାହାରିଲି । ସେତେବେଳକୁ ରାତି ୭ଟା ବାଜିଥିଲା । ଅପେରା ଆରମ୍ଭ ହେଇ ଯାଇଥିଲା । ପ୍ରବଳ ଲୋକ ଗହଳି ହୋଇଥିଲା । ବସିବା ତ ଦୂରର କଥା ଛିଡ଼ା ହେବାକୁ ବି ଜାଗା ନ ଥିଲା । ପଡ଼ିଆର ପଛ ଆଡ଼କୁ ବଡ଼ କଷ୍ଟରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ଅପେରା ଦେଖିବାକୁ ଜାଗା ଟିକିଏ ପାଇଲୁ । ଗୋଟିଏ ଐତିହାସିକ ନାଟକ ଅଭିନିତ ହେଉଥାଏ । ଗୋଟାଏ ଘଂଟା ପରେ ନାଟକ ମଝିରେ ରେକର୍ଡ଼ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ସିନେମା ମ୍ୟୁଜିକ ତାଳେ ତାଳେ ଟୋକା ଟୋକି ଖୁବ୍ ଷ୍ଟାଇଲରେ ଭିଡ଼ା ଭିଡ଼ି ଓ କିସ୍ ଦିଆ ଦେଇ ହେଇ ଡ୍ୟାନ୍ସ କଲେ । ସେ ରୋମାଂଟିକ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଦେଖି ଉତେଜିତ ହୋଇ ସିଟି ମାରି ଉଚ୍ଛନ୍ନ ହେଇ ପଡ଼ୁଥିଲେ । ମୁଁ ବି ହିଟ ହୋଇଗଲି । ଉତେଜନାରେ ଟ୍ରାଉଜର ଭିତରେ ମୋ ବାଣ୍ଡଟା ଟିଙ୍ଗେଇ ଠିଆ ହୋଇଗଲା । ଆଗରେ ମୋ ବୋଉ ଠିଆ ହୋଇ ଥିଲା ଏବଂ ମୁଁ ଛା ପଛରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲି । ପଛ ପଟରୁ ହଠାତ୍ ଭିଡ଼ରେ ଲୋକମାନେ ଆଗକୁ ଠେଲି ହୋଇ ଆସିବାରୁ ମୁଁ ବୋଉ ଉପରେ ପଛରୁ ଚାପି ହୋଇଗଲି । ଟିଙ୍ଗେଇ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ମୋ ବାଣ୍ଡଟା ବୋଉ ପିଚାରେ ଠେସି ହେଲା । ବୋଉ ତା ଗାଣ୍ଡିରେ ଚାପ ଅନୁଭବ କରି ବୁଲିପଡ଼ି ପଛକୁ ଚାହିଁଲା । ସଙ୍କୋଚରେ ମୋ ଦେହରୁ ଝାଳ ବୋହିଗଲା । ମୁଁ ଲାଜେଇ ଗଲି । କିନ୍ତୁ ବୋଉ ଟିକିଏ ପଛେଇ ଆସି ମୋ ଦେହରେ ଚାପି ହେଲା ଏବଂ ନ ଜାଣିବା ଭଳି ତା ପିଚାକୁ ମୋ ବାଣ୍ଡରେ ରଗଡ଼ି ଘଷିଲା । ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ଉତେଜିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଲି । ହଠାତ୍ ବୋଉ ବୁଲିପଡ଼ି ମୋତେ ଚାହିଁ ହସିଦେଲା । ମୋ ଦେହରେ ଯେମିତି ବିଜୁଳି ଖେଳିଗଲା । ମୁଁ ଚାରି ପାଖକୁ ଚାହିଁଲି । ଲୋକମାନେ ଏକ ଲୟରେ ରେକର୍ଡ଼ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଦେଖିବାରେ ମସଗୁଲ ଥିଲେ । ମୁଁ ମୋ ଦୁଇ ହାତକୁ ନେଇ ବୋଉର ପିଚା ଉପରେ ରଖି ପିଚାକୁ ଆସ୍ତେ ଚିପିଲି । ତାପରେ ମୋ ହାତକୁ ନେଇ ବୋଉର ଲଙ୍ଗଳା ପେଟରେ ବୁଲେଇଲି । ବୋଉ ପେଟରେ ଆସ୍ତେ ଚାପ ଦେଇ ମାଲିସ କଲି ଓ ତା ଗହିରା ନାହିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ପୁରେଇଲି । ବୋଉ ଅଧିକ ଉତେଜିତ ହୋଇ ମୋ ଛାତି ଉପରେ ଆଉଜି ପଡି ତା ଗାଣ୍ଡିକୁ ମୋ ଶକ୍ତ ବାଣ୍ଡରେ ରଗଡିବାକୁ ଲାଗିଲା । ମୁଁ ବୁଲି ଚାରି ଆଡକୁ ଚାହିଁ ଦେଖିଲି ଆମକୁ କେହି ଦେଖୁ ନାହାଁନ୍ତି । ମୁଁ ମୋ ହାତଟା ବୋଉର ଶାଢ଼ୀ ତଳେ ଉପରକୁ ଉଠେଇ ବ୍ଲାଉଜ ଉପରୁ ବୋଉର ଦୁଧକୁ ମୁଠେଇ ଦଳିଲି । ବୋଉ ବ୍ଲାଉଜ ତଳେ ବ୍ରା ପିନ୍ଧି ନଥିଲା । ଦୁଧ ଚିପିବା ପାଇଁ ମୋତେ ସୁବିଧା ହେବ ବୋଲି ବୋଉ ତା ବ୍ଲାଉଜର ତଳ ଦୁଇଟା ବୋତାମ ଖୋଲି ଦେଲା । ମୁଁ ତା ଖୋଲା ଦୁଧକୁ ମୁଠେଇ ଦଳିଲି । ମୁଁ ନିଜକୁ ବିଶ୍ବାସ କରି ପାରୁ ନ ଥିଲି । ଓଃ.ବୋଉର ଲଙ୍ଗଳା ଦୁଧ ଯୋଡ଼ାକୁ ଦୁଇ ହାତରେ ମୁଠେଇ ଦଳି ଚିପୁ ଚିପୁ ମୁଁ ଆଉ ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରିଲି ନାହିଁ । ବୋଉ ପଛକୁ ମୁହଁ ବୁଲେଇ ଫିସ୍ ଫିସ୍ କରି ମୋ କା ରେ କହିଲା – ଚାଲେ, ବାହାର ଆଡ଼ୁ ଆସିବା । ମୁଁ ବୋଉ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୁଝି ପାରିଲି । ପାଖ ଲୋକ ସବୁ ଶୁଣି ପାରିବା ଭଳି କହିଲି – ବୋଉ, କ’ଣ ବାହାରକୁ ଯିବୁ କି?ବୋଉ ମୋ କଥା ବୁଝିପାରି ବଡ଼ ପାଟିରେ କହିଲା – ହଁ, ଚାଲ ଟିକେ ବାହାରକୁ ଯିବା । ତୁ ଛିଡ଼ା ହେଇଥିବୁ, ମୁଁ ପରିସ୍୍ରା କରିଦେଇ ଆସିବି । ଆମେ ଦୁହେଁ ଆଗ ପଛ ହୋଇ ଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆରୁ ବାହାରିଲୁ । ଟିକିଏ ଦୂରକୁ ଆସି ଅନ୍ଧାରିଆ ଜାଗା ଦେଖି ଅଟକିଲୁ । ଚାରିପଟ ଯାକ ବୁଦୁ ବୁଦିକିଆ ଜଙ୍ଗଲ । ଭାରି ନିଛାଟିଆ ଲାଗୁଥିଲା । ବୋଉ ମୋତେ କୁେ‹ଇ ଧରି ମୋ ଗାଲକୁ ଚୁମୁଟି ଦେଇ କହିଲା – ସତରେ ପିଲାଗୁଡ଼ାକ ରେକର୍ଡ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଭାରି ବଢ଼ିଆ କରୁଛନ୍ତି । ମୋତେ ଖୁବ୍ ଭଲ ଲାଗିଲା । ବୋଉ କଥା ଶୁଣି ମୁଁ ଲାଜେଇ ଚୁପ୍ ରହିଲି । ବୋଉ ଟିକିଏ ହସି ଦେଇ କହିଲା – ଛାଡ, ମୁଁ ବି ଆସି ଦରବୁଢ଼ୀ ହେଲେଣି, ମୋ ମୁହଁକୁ ବି ସରମ ନାହିଁ । ତୁ ତ ଭେଣ୍ଡିଆ ଟୋକାଟା । ତୋତେ କ’ଣ ଲୁଚେଇବି । ତୋ ବାପା ଆଜିକାଲି ଆଉ ମୋତେ ଆଗ ପରି ଭଲ ପାଉ ନାହାଁନ୍ତି । ତାଙ୍କର ବୟସ ହେଲାଣି । ତେଣୁ ଆଉ ପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ତୁ ତ ବଡ଼ ହେଇ ଗଲୁଣି । ସବୁ କଥା ବୁଝି ପାରୁଥିବୁ । ତୋ ପାଖରେ ଆଉ ଲାଜ କ’ଣ?ମୁଁ ବୋଉକୁ କୁେ‹ଇ ପକେଇ କହିଲି – ତୁ ଜମା ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନା ବୋଉ, ବାପାଙ୍କ କାମ ଆଜି ଠାରୁ ମୁଁ ସମ୍ଭାଳିବି । ମୁଁ ତରତର ହୋଇ ଟ୍ରାଉଜରକୁ ତଳକୁ ଖସେଇ ପକେଇଲି । ବୋଉ ମୋ ଚଡ଼ି ଭିତରେ ହାତ ପୁରେଇ ବାଣ୍ଡକୁ ମୁଠେଇ ଧରି କହିଲା – ଇଲୋ ମୋ ବୋଉ, ତୋର କି ମୋଟା ଆଉ ଲମ୍ବା ହେଇଚି । ଭାରି ବୃଷାଳିଆ ହେଇଚି । ମୁଁ କହିଲି – ବୋଉ, ମୁଁ ଆଗରୁ କାହା ସାଙ୍ଗରେ ହେଇନି । ମତେ ଶିଖେଇ ଦବୁ । ବୋଉ ମୋ କଥା ଶୁଣି ଫେଁ କିନା ହସି ପକେଇ ଘାସ ପଡ଼ିଆରେ ବସି ପଡ଼ିଲା । ତାପରେ ଉପର ମୁହାଁ ହେଇ ଶୋଇ ଲୁଗା ଓ ସାୟାକୁ ଅଂଟା ଯାଏ ଟେକିଦେଲା । କହିଲା – ବୋକା କୋଉଠିକାର..ଡେରି କରନି । ସବୁ ଆପେ ଆପେ ଶିଖି ଯିବୁ । ମୁଁ ଅନ୍ଧାରରେ ଚାରି ଆଡ଼କୁ ନଜର ଘୁରେଇ ଆଣି ବୋଉ ଦୁଇ ଜଙ୍ଘ ମଝିରେ ଆଣ୍ଠୁ ମାଡ଼ି ହାମୁଡ଼ି ପଡ଼ିଲି । ବୋଉ ମୋ ବାଣ୍ଡ ଅଗର ଚମଡ଼ାକୁ ତଳକୁ ଖସେଇ ଦେଲା । ତାପରେ ବାଣ୍ଡ ଅଗକୁ ନେଇ ତା ବିଆ ମୁହଁରେ ଲଗେଇ ଦେଇ କହିଲା – ଏଥରକ ଭିତରକୁ ଦାବି ପୁରେଇ ଦେଏ । ମୁଁ ଡେରି ନ କରି ପିଚାକୁ ମାଡ଼ି ଦେଲି । ଏକା ଥରେ ମୋର ମସ୍ତ ବଡ଼ ଗୋଟାକ ଯାକ ବାଣ୍ଡ ବୋଉ ବିଆ ଭିତରକୁ ଚପେଇ କରି ପଶିଗଲା । ମଜାରେ ଉହୁଃ ଉହୁଃ ହେଇ ବୋଉ ମୋତେ ଜାବୁଡ଼ି ଧରି କହିଲା – ଇଲୋ ମୋ ବୋଉ, ତୋର କେଡେ଼ ବଡ଼ଟା କିରେ! ଭାରି ବଢ଼ିଆ ଲାଗୁଚି..ସମ୍ଭାଳି କରି କର..ତରତର ହଅନା । ବୋଉର ବିଆ ଭିତରଟା ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ଭାରି ନାଳୁଆ ଆଉ ଗରମ ଲାଗୁଥିଲା । ମୁଁ ଅସମ୍ଭାଳ ମଜାରେ ପିଚାକୁ ଟେକି ଟେକି ଗେହିଁବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲି । ଚପର ଚପର..ଚପ ଚପ ଶବ୍ଦକରି ମୋ ବାଣ୍ଡ ବୋଉ ବିଆ ଭିତରେ ପଶୁଥିଲା ବାହାରୁଥିଲା । ମତେ ଲାଗୁଥିଲା ଉତେଜନାରେ ଯେମିତି ମୁଁ ପାଗଳ ହେଇଯିବି । ବୋଉର ବଡ଼ ବଡ଼ ଦୁଧ ଯୋଡାକୁ କାମୁଡ଼ି ଚୁଚୁମି ପକେଇଲି । ବୋଉ ମଜାରେ ଇସଃ..ଇସଃ..୍ରଆହାଃ ହେଇ ଉଠୁଥିଲା । ଘାସ ପଡ଼ିଆ ଉପରେ ଆଣ୍ଠେଇ ଗେହିଁବା ବେଳେ ମେେ ଆଣ୍ଠୁ ଯୋଡାକୁ ଭାରି କଷ୍ଟ ହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗେହିଁବାର ମଜାରେ ସେ କଷ୍ଟ ମୋଟେ ଜଣା ପଡ଼ୁ ନ ଥିଲା । କିଛି ସମୟ ଗେହିଁବା ପରେ ବୋଉ ଜୋର ଜୋର ନିଃଶ୍ବାସ ନେଇ ମୋତେ ଭିଡ଼ି ପକେଇଲା । ବୋଉ ବିଆ ଭିତର ଖୁବ୍ ନାଳୁଆ ଲାଗିଲା । ବୋଧେ ବୋଉର ବିଆରସ ବାହାରି ଗଲା । ମୁଁ ସମ୍ଭାଳି ନ ପାରି ଜୋର ଜୋର ପିଚା ହଲେଇ ଗେହିଁ ପକେଇଲି । ଉଃ..ମୋ ବାଣ୍ଡରୁ ପିଚକାରୀ ମାରିବା ଭଳି ବୀର୍ଯ ବୋଉ ବିଆ ଭିତରେ ପିଚିକି ଗଲା । ମସ୍ତ ମଜାରେ କମ୍ପି ଉଠି ମୁଁ ବୋଉର ଗାଲକୁ ଜୋରରେ କାମୁଡ଼ି ଚୁଚୁମି ପକେଇଲି । ଓହୋଃ କି ମଜା!ଡେରି ନ କରି ବୋଉ ଉପରୁ ଉଠି ଆସିଲି । ବୋଉ ବି ତର ତର ହେଇ ଲୁଗାକୁ ସଜାଡ଼ି ପିନ୍ଧି ପକେଇଲା । ମୋତେ କୁେ‹ଇ ଧରି ହସିଦେଇ କହିଲା – ଖୁବ୍ ଭଲ ଲାଗିଲାରେ ରାଜୁ । ତୁ ଆଜି ମୋ ମନ ଶାନ୍ତି କରିଦେଲୁ । ମୋତେ ବି ଖୁବ୍ ଖୁସି ଲାଗୁଥିଲା । ବୋଉ ପରିସ୍ରା କରି ଆସିବା ପରେ ଦୁହେଁ ଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆକୁ ଫେରିଲୁ । ଅପେରା ସରିବାକୁ ଅଳ୍ପ ସମୟ ଥିଲା । ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖି ଘରକୁ ଫେରିଲୁ । ବାଟରେ ନିଛାଟିଆ ଦେଖି ମୁଁ ବୋଉକୁ ପୁଣି କୁେ‹ଇଲି । ସେ ମୋତେ ଚୁମୁଟି ଦେଇ କହିଲା – ଯାଆ..ଏଇ ବାଟ ମଝିରେ ଏମିତି କ’ଣ ହେଉଚୁ । ଘରକୁ ଚାଲେ, ତୋ ବାପା ଅପେରା ଦେଖି ଆସିବା ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତ ହେଉଥିବେ । ଘରେ ପହଂଚିବା ପରେ ବାପା ଉଠି କବାଟ ଖୋଲିଲେ । ବୋଉ ପଚାରିଲା – ତମେ କ’ଣ ଅପେରା ଦେଖି ଯିବ?ବାପା କହିଲେ – ହଁ, ମୁଁ ପ୍ୟାଂଟ ସାର୍ଟ ପିନ୍ଧି ଆସୁଛି । ତମେ କବାଟ ବନ୍ଦ କରିବ । ମୁଁ ଭିତରେ ଡ୍ରେସ ଖୋଲି ଲୁଙ୍ଗି ପିନ୍ଧୁଥିଲି । ବୋଉ ବାପାଙ୍କୁ ପଚାରୁଥିଲା – ତମେ କ’ଣ ରାତିରେ ଫେରିବ?ବାପା କହିଲେ – ନାହିଁ, ଅପେରା ସରିଲେ ସକାଳେ ଆସିବି । ବୋଉ ହାଇମାରି କହିଲା – ହଉ, ତେବେ ଶୀଘ୍ର ଯାଅ । ମୋତେ ନିଦ ମାଡ଼ିଲାଣି । ବୋଉ କବାଟ ବନ୍ଦକରି ଆସିଲା । ମୁଁ ତାକୁ ପଛରୁ କୁେ‹ଇ ଧରିଲି । ବୋଉ କହିଲା – ଯାଆ, ସମ୍ଭାଳ ଟିକେ । ମୁଁ ପରିସ୍ରା କରି ସାରି ତୋ ପାଖକୁ ଆସୁଚି । ବୋଉ ବାଡ଼ି ପଟକୁ ଯାଇ ପରିସ୍ରା କରୁଥିଲା । ସେ ଉଠିବା ପରେ ମୁଁ ତା ପରିସ୍ରା କରିବା ଜାଗାକୁ ଟର୍ଚ୍ଚ ମାରି ଦେଖିଲି । ବୋଉ ଟିକିଏ ରାଗି ମୋତେ ଚୁମୁଟି ଦେଇ କହିଲା – କ’ଣ ଦେଖୁଚୁ କିରେ?ମୁଁ ହସି ଦେଲି । ବୋଉକୁ ଘର ଭିତରକୁ ଭିଡ଼ି ନେଲି । ସେତେବେଳକୁ ରାତି ୧୨ଟା ବଜିଥିଲା । ଦୁହେଁ ମୋ ଶୋଇବା ଘର ବେଡ଼ ଉପରକୁ ଗଲୁ । ଲାଇଟ୍ ସେମିତି ଜଳୁଥିଲା । ବୋଉର ବିଆକୁ ଆଡେଇ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ହେଉଥିଲେ ବି ଶୀଘ୍ର ଗେହିଁବା ପାଇଁ ମୁଁ ଉଚ୍ଛନ୍ନ ହୋଇ ପଡ଼ୁଥିଲି । ରାତିରେ ଆହୁରି ୨ ଥର ବୋଉକୁ ଗେହିଁଲି । ବୋଉ ବି ଖୁବ୍ ମଜାରେ ଗେହିଁବାରେ ମୋତେ ସହଯୋଗ କଲା । ପ୍ରତିଥର ଗେହିଁବା ବେଳେ ବୋଉ ବିଆରୁ ପ୍ରଚୁର ବିଆରସ ବାହାରୁ ଥିଲା । ବୋଉ ଖୁବ୍ ଖୁସି ଦିଶୁଥିଲା । ସତରେ ମୋ ବୋଉ ଗୋଟାଏ ଶକ୍ତ ଗେହିଁ ମାଇକିନିଆ । ବୋଉ ଉଠି ଲୁଗା ସଜାଡ଼ି ତା ରୁମକୁ ଶୋଇବା ପାଇଁ ଯିବାକୁ ବାହାରିଲା । ବୋଉକୁ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ମୋର ମୋଟେ ଇଚ୍ଛା ହେଉ ନ ଥିଲା । ବୋଉର ହାତକୁ ଧରି କହିଲି – ପ୍ଲିଜ ବୋଉ, ଏଇଠି ମୋ ପାଖରେ ଶୋଉନୁ । ବାପା ତ ଯାଇ ସକାଳୁ ଆସିବେ । ଏଇଠି ଆମେ ସାଙ୍ଗ ହେଇ ଶୋଇ ପଡ଼ିବା । ବୋଉ କ’ଣ ଟିକିଏ ଭାବିଲା । ତାପରେ ମୋତେ କୁେ‹ଇ ଧରି କହିଲା – ଦୁଷ୍ଟ.ଦେଖୁଚି ତୋର ମୋତେ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ନାହିଁ । ବୋଉ ଦୁଧରେ ମୁହଁ ଘଷୁ ଘଷୁ କହିଲି – ତୁ ଯାହା ହେଇଚୁ ନା ବୋଉ, ତତେ ପାଇଲେ କାହାର ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ହବ ଯେ । ଦୁହେଁ ବେଡ଼ ଉପରେ କୁ‹ାକୁ‹ି ହେଇ ଶୋଇଲୁ । ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଆମକୁ ନିଦ ହୋଇଗଲା । ସକାଳୁ ସକାଳୁ ବାପା ଫେରିଆସି ଦାଣ୍ଡ କବାଟ ବାଡେ଼ଇଲେ । ବୋଉ ଧଡ଼ ପଡ଼ ହେଇ ଉଠି ମୋ ଗାଲରେ ଗୋଟାଏ ଚୁମା ଦେଇ ତା ଲୁଗା ସଜାଡ଼ି ପିନ୍ଧି ପକେଇ ଯାଇ କବାଟ ଖୋଲିଲା । ମୁଁ ଦିନ ଆଠଟା ବେଳକୁ ଉଠିଲି । ବାପା ଦୋକାନକୁ ଯିବାକୁ ବାହାରୁ ଥାଆନ୍ତି । ମୁଁ ଉଠି ଗାଧୁଆ ପାଧୁଆ ସାରିଲି । ବୋଉ ହସିଦେଇ ମୋ କାନରେ କହିଲା – ତୋର ଆଜି କ’ଣ କାମକୁ ନ ଗଲେ ଚଳିବନି । ଘରେ ଆଜି ରହି ଯାଉନୁ । ମୁଁ ଖୁସି ହେଇଗଲି । ବୋଉକୁ କୁେ‹ଇ ବ୍ଲାଉଜ ମିଶା ତା ଦୁଧକୁ ଚିପିଲି । ସେ ଆହାଃ..ଆହାଃ..ହେଇ ବ୍ଲାଉଜ ଖୋଲି ପକେଇ କହିଲା – ଦେଖିଲୁ, ତୁ କେମିତି ମୋ ଦୁଧକୁ କାମୁଡ଼ି ଚୁଚୁମି ନାଲି ପକେଇ ଦେଇଚୁ । ଭାରି ଦରଜ ଲାଗୁଚି । ଯାହା କରୁଚୁ ଆସ୍ତେ କର । ମୁଁ ବୋଉକୁ ଖଟ ଉପରକୁ ଟେକି ନେଲା ଭଳି ଭିଡ଼ିନେଇ କହିଲି – ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ଲୋ ବୋଉ, ତୋ ଦୁଧ ଯୋଡ଼ାକ ସେମିତି ପାଚିଲା ଆମ୍ବ ଭଳି ହେଇଚି । ଜମା ମନ ଛାଡ଼ୁନି । ସେଇ ସକାଳ ଠାରୁ ରାତିରେ ବାପା ଘରକୁ ଫେରିବା ଭିତରେ ବୋଉକୁ ୫ ଥର ଗେହିଁଲି । ନୂଆ ନୂଆ ମାଇକିନିଆ ବିଆ ଚାଖୁ ଥିବାରୁ ମୁଁ ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇ ଉଠୁଥିଲି । ବୋଉ ମୋ ଭଳି ଜବର ଟୋକା ବାଣ୍ଡକୁ ଭିତରେ ନେଇ ଗିହଣ ମଜା ଚାଖୁଥିବାରୁ ଭାରି ଖୁସି ହେଉଥିଲା । ତାପର ଦିନ ସକାଳୁ ମୁଁ ସାଲେପୁର ଫେରିବା ପାଇଁ ବାହାରିବା ବେଳକୁ ବୋଉ ମୁହଁ ଶୁଖି ଗଲା । ହେଲେ କିଛି ଉପାୟ ନ ଥିଲା । ମୋତେ ତ ପୁଣି ଯାଇ ଚାକିରୀରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ହେବ । ହେଲେ ଘରୁ ଆସିବାର ୨ ଦିନ ପରେ ଆଉ ସମ୍ଭାଳି ହେଲାନି । ବୋଉ କଥା ମନେ ପଡ଼ିଲା । ଛାଟିପିଟି ହେଇ ପୁଣି ଗାଆଁକୁ ପଳେଇ ଆସିଲି । ଘରେ ପହଂଚିବା ବେଳକୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେବା ଉପରେ । ମତେ ଦେଖି ବୋଉ ଭାରି ଖୁସି ହେଇଗଲା । ସେ ସେଇ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଠାକୁର ଘରେ ଧୂପ ଦେଇ ଆସି ଲୁଗା ବଦଳୁ ଥିଲା । ତର ତର ହେଇ ଯାଇ ଦାଣ୍ଡ କବାଟଟା ଭିତର ପଟୁ ଶିକୁଳୀ ଲଗେଇ ଦେଇ ଆସି ମୋତେ ଚାହିଁ ମୁହଁ ଫୁଲେଇ କହିଲା – ମୋ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗେଇ ଦେଇ ଯାଇଚୁ ଯେ ଯାଇଚୁ । ଆଜି ଆସିଲୁ ଯେ, ପୁଣି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ । ଦିନ ଥାଉ ଥାଉ ଆସିଲୁନି । ତୋ ବାପାଙ୍କର ଦୋକାନରୁ ଫେରିବା ସମୟ ତ ହେଇ ଗଲାଣି । ମୁଁ କହିଲି – ମୁଁ ଆଉ କ’ଣ କରିବି କହିଲୁ । ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଡିଉଟି ସାରି ଆସିବା ବ ଳକୁ ଡେରି ହେଇଗଲା । ବୋଉ ମୁହଁ ମୋଡ଼ି କହିଲା – ଡିଉଟି ନା ଫିଉଟି । ଶୀଘ୍ର ଚାଲେ, ତୋ ବାପା ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ମୋ ପାଖରେ ଥରେ ଡିଉଟି କରିଦେଏ । ମନ ଆଉ ଥୟ ରହୁନି । ଡେରି ନ କରି ମୁଁ ବୋଉକୁ ବେଡ଼ ଉପରକୁ ଭିଡ଼ି ନେଲି । ତା ଲୁଗା ଟେକି ତା ଦୁଇ ଜଙ୍ଘ ମଝିରେ ହାମୁଡ଼ି ପଡ଼ିଲି । ଗେଲ ହେବାକୁ ସମୟ ନ ଥିଲା । ଦୁହେଁ ମାତି ଉଠିଲୁ । ପୁରା ଅଧ ଘଂଟାଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୋଉର ରସାଳ ବିଆରେ ମୋ ଲମ୍ବା ଆଉ ମୋଟା ବାଣ୍ଡକୁ ପୁରେଇ ଗେହିଁଲି । ବୋଉ ଅସମ୍ଭାଳ ମଜାରେ ମୋତେ ଥରକୁ ଥର ଜାବୁଡ଼ି ଧରି ତଳ ପଟରୁ ତା ଗାଣ୍ଡିକି ଟେକି ପକୋଉ ଥିଲା । ତା ଭିତରେ ତା ବିଆରୁ ପାଏ ଖଣ୍ଡେ ଗରମ ବିଆରସ ବାହାରି ସାରିଥିଲା ଏବଂ ବୋଉ ଚରମ ଆନନ୍ଦରେ ବିଭୋର ହୋଇ ଉଠିଥିଲା । ବୋଉ ମୋ ପିଚାକୁ ଚୁମୁଟି ଦେଇ କହିଲା – ଓଃ.. କି ମଜା । ତୋ ବୀର୍ଯ ବାହାରିନି କିରେ । ମୁଁ ବି ଚରମ ସୀମାରେ ପହଂଚି ଯାଇଥିଲି । ଜୋର ଜୋର ପିଚା ଦାବି ଗେହୁଁ ଗେହୁଁ ବୋଉର ପିଠି ତଳୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରି ତା ମୁହଁ ସାରା ଚୁମା ଦେଇ କହିଲି – ଏଇ ମୋର ବାହାରିଲା..ଆଃ..ମୋ ବୋଉଲୋ..ଓଃପିଚକାରୀ ମାରିବା ଭଳି ମୋ ବାଣ୍ଡରୁ ପ୍ରଚୁର ଗରମ ବୀର୍ଯ ପିଚିକି ବୋଉ ବିଆ ଭିତରକୁ ବାହାରି ଗଲା । ପ୍ରଚଣ୍ଡ ସୁଖରେ ମୋ ଦେହ ଗୋଟାକ ଯାକ ଝଣ ଝଣ ହୋଇ ପଡ଼ିଲା । ମୁଁ ବୋଉ ଉପରୁ ଉଠି ଆସିଲି । ବୋଉ ବି ତରତର ହେଇ ଉଠିପଡ଼ି ପିନ୍ଧିଥିବା ସାୟାରେ ତା ନାଳୁଆ ବିଆକୁ ପୋଛି ପକେଇ ଖଟ ଉପରୁ ଓହ୍ଲେଇ ଆସିଲା । ଲାଜେଇ ହସି ଦେଇ କହିଲା – ସତରେ ତୁ ଭାରି ବଢ଼ିଆ ଗେହୁଁଚୁ । ହଉ ଯାଆ, ମୁହଁ ହାତ ଧୋଇ ପକେଇ ଟି.ଭି. ଦେଖୁଥାଆ । ମୁଁ ଚା ତିଆରି କରି ଆଣୁଚି । ମୁଁ ଚା ପିଉଥିବା ବେଳେ ବାପା ଘରେ ପହଂଚିଲେ । ରାତିରେ ଆଉ କିଛି ସୁବିଧା ହେଲାନି । ଶୀଘ୍ର ଖାଇ ଦେଇ ମୁଁ ଦାଣ୍ଡଘରେ ଶୋଇ ପଡ଼ିଲି । ସକାଳୁ ସକାଳୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯିବାକୁ ବାହାରି ପଡ଼ିଲି । ବୋଉ ଚା ଆଣି ଦେଲା । ବାପା ଗାଧୋଉ ଥିଲେ । ମୁଁ ବୋଉକୁ ଘର କୋଣକୁ ଭିଡ଼ି ନେଲି । ତା ମୁହଁ ସାରା ଚୁମା ଦେଇ ଶାଢ଼ୀ ଓ ବ୍ଲାଉଜ ମିଶା ତା ଦୁଧକୁ ଚିପି ପକେିଲି । ବୋଉ ମୋ ଓଠରେ ଚୁମା ଦେବା ବେଳକୁ ମୁଁ ତା ଶାଢ଼ୀ ଓ ସାୟା ତଳେ ହାତ ପୁରେଇ ତା ବିଆକୁ ସାଉଁଳେଇ ପକେଇଲି । ବୋଉ ଡରି ମୋତେ ଠେଲି ପକେଇ କହିଲା – ତୋ ବାପା ଗାଧୁଆ ଘରେ ଅଛନ୍ତି । ଯାହା ଜଣା ଯାଉଛି ତୁ ମତେ ମାରିବୁ । ମୁଁ ମୋ ହାତ ଆଙ୍ଗୁଠିଟାଏ ବୋଉ ବିଆ ଭିତରକୁ ଦାବି ଦେଲି । ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଶିତ୍କାର କରି ଉଠି ବୋଉ ମୋ ହାତଟାକୁ ଟାଣି ବାହାର କରି ପକେଇ କହିଲା – ଦୁଷ୍ଟ । ମୁଁ ଟିକେ ହସି ଦେଇ ବାଇକ ଚାବିଟା ଧରି ଘରୁ ବାହାରି ଆସିଲି । ସତରେ, ନିଜ ଘରେ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ଗେହିଁବାରେ ଭାରି ମଜା । କେହି ଜାଣିବାର ନାହିଁ କି କାହାରି ସନ୍ଦେହ କରିବାର ନାହିଁ । ନୂଆ ବାହା ହେବା ଭଳି ପ୍ରତି ଦୁଇ ଦିନରେ ଥରେ ମୁଁ ଘରେ ଆସି ହାଜିରା ପକେଇଲି । ବୋଉ ମୋ ଆସିବା ବାଟକୁ ଚାହିଁ ବସୁଥିଲା । ସୁବିଧା ଦେଖି ଅନ୍ତତଃ ଥରେ ଦୁଇ ଥର ଗେହିଁବା ପାଇଁ ଦେଉଥିଲା ।

Subscribe Us

Get New Story On Your Email!

Place Your Feedback (No Personal Data mob no, email id, facebook, whatsapp etc.)

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: