Brahmanda Sustira Rahasya (ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟିର ରହସ୍ୟ )

(ଆଦିମ ଯୁଗରେ ଲାକୋମାନେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ର ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥଲେ,
ଯାହାର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ଆଜି ଆମେ ନୂତନ ବିଶ୍ଵ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିଛୁ ।
ତେଣୁ ମର ରଣ୍ଡୁଆ ଭାଇ ଓ ସେମନଙ୍କର ଭଉଣୀମାନେ ଆଜି ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ।

           ପୂର୍ବ କାଳରେ ଲକ ମାନେ ଭାରି ଇଶ୍ଵର ବିଶ୍ଵାସୀ ଥିଲେ । ତେଣୁ ସମାନେ ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ବ୍ରହ୍ମା ହିଁ ସମଗ୍ର ସୃଷ୍ଟି ର କାରଣ ।ତେଣୁ ସମାନଙ୍କର ଧାରଣା ଅନୁସାରେ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ବାଣ୍ଡ ରୁ ହିଁ ସମଗ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ତେଣୁ ସମାନେ ପ୍ରଥମେ ବିଶ୍ଵ ର ନାମ “ବ୍ରହ୍ମାବାଣ୍ଡ” ରଖିଥିଲେ ।      

 ପରବର୍ତୀ ବିଜ୍ଞାନ ଯୁଗରେ ଲକମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରୁ ଯାଇବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସମଗ୍ର ସୃଷ୍ଟି ବିଆ ଏବଂ ବାଣ୍ଡ ରୁ ହାଇଛି ।ତେଣୁ ପରବର୍ତୀ ବିଜ୍ଞାନ ଯୁଗର ଲକମାନେ ପୁରାତନ “ବ୍ରହ୍ମାବାଣ୍ଡ” ବଦଳରେ ନୂତନ “ବିଆବାଣ୍ଡ” ଶବ୍ଦ ପ୍ରଚଳିତ କଲେ ।        
 ଏବଂ ଅହି କଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲକ ସ୍ଵୀକାର କଲେ । କିନ୍ତୁ କେତେକ ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରେମି ଲକ ଏକଥାକୁ ଗ୍ରହଣ କାଲେ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ମତରେ ଏକଥା ପ୍ରଚଳିତ ହେଲେ ଲକଙ୍କ ଇଶ୍ଵର ପ୍ରତି ବିଶ୍ଵାସ ତୁଟିଯିବ । କିନ୍ତୁ ନୂତନ ଯୁବ ପିଡି ବିଆବାଣ୍ଡ ଶବ୍ଦ ଟିକୁ ଗ୍ରହଣ କଲେ କାରଣ ଏହା ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ମତ ଥିଲା । ପରେ ଦେଖାଗଲା ଯେ ଅହି ଦୁଇ ଗଷ୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା । ତେଣୁ ତତ୍କାଳିଣ ରାଜା “ଛୁଢ଼୍ୟ ନାରାୟଣ ସିଂ” ଏହି ସମସ୍ୟା ର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କମିଟି ଗଠନ କଲେ ।ସମାନେ ସମସ୍ତ କଥାକୁ ବୁଝିଲା ପରେ ଦୁଇ ଗଷ୍ଟି କୁ ଡକାଗଲା ଏବଂ ଏକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ରେ ଉପନ୍ନିତ ହେଲେ କି ଦୁଇଗୋଷ୍ଟି ମଧ୍ୟରୁ କାହାରି କଥା ସ୍ଵୀକାର କରାଜୀବନହିଁ ।ସମାନେ ନିଜେ ନାମକରଣ କରାଇବେ । ତେଣୁ ରାଜା “ଛୁଢ଼୍ୟ ନାରାୟଣ ସିଂ” କୁ ଡାକଗଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନୂତନ ନାମକରଣ କରିବାକୁ କୁହାଗଲା । ରାଜା ତାଙ୍କ ବୁଦ୍ଧିମାନ ମନ୍ତ୍ରୀ “ପେଳୁ ଚରଣ” କୁ ଡାକିଲେ ଏବଂ ନୂତନ ନାମ ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ । ମାନ୍ୟବର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ସମଗ୍ର ସୃଷ୍ଟି ବିଆ ରୁ ହୋଇଛି ତେଣୁ ବିଆ ରୁ ସୃଷ୍ଟି ହାଇଥିବାରୁ ଏହାର ନାମ “ବିଶ୍ଵ” ରଖାଯାଉ । ଏ କଥାକୁ ସମସ୍ତେ ସ୍ଵୀକାର ମଧ୍ୟ କଲେ ଏବଂ ଏହା ରାଜ୍ୟ ଶବ୍ଦକସ ରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇଗଲା ।        
 କିନ୍ତୁ ଲକ ମାନଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସ ପୁରୁଣା ଶବ୍ଦ ଥିଲା ।ତେଣୁ ଲେଖିଲା ବେଳେ ଲୋକେ ବିଶ୍ଵ ଲେଖୁଥିଲେ ଏବଂ କହିଲାବେଳେ କିଏ “ବ୍ରହ୍ମାବାଣ୍ଡ” ତ ଆଉ କିଏ ବିଆବାଣ୍ଡ କହୁଥିଲେ ।ତେଣୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଶବ୍ଦ ର ମିଶ୍ରଣ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ଯାହାର ଫଳସ୍ଵରୂପ ଦୁଇଟି ଶବ୍ଦ ଅପଭ୍ରଂଶ ହୋଇ “ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ” ନାମକ ଏକ ନୂତନ ଶବ୍ଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ।

 (-ଶେଷ-)
​ ପାଢିଥିବା ପାଇଁ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ
ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟିର ରହସ୍ୟ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *