ନିର୍ମଳାନାନୀର ଝିଅ ସୁନି…. ବହୁତ ସୁନ୍ଦର

Submit Your Story to Us!

ବୁଲୁ, ତୁ ଟିକେ ଫ୍ରି ଅଛୁ କି ?’ ନିର୍ମଳାନାନୀ ପଚାରିଲା।
ଅଫିସରେ ଅଳସୁଆ ଭଳି ବସିଥିଲି, ହୁଁ ବୋଲି କହିଲି। ସେ କହିଲା ସେ କିଛି ଦିନପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯାଉଛି, ତୁ ଟିକେ ଘର ଆଡ଼େ ଆସି ବୁଲି ଯାଉଥିବୁ। ମୁଁ ହଁ କରିଲି। ନିର୍ମଳାନାନୀ ଆମ ସାହିରେ ରହୁଥିଲେ। ବିବାହ ପରେ ସେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଆସିଲେ, ଆଉ ଏଠି ତାଙ୍କ ସହ ଦେଖା ହେଲାପରେ ମୋତେ ଭାରୀ ସ୍ନେହ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଘରେ ଆମ ଆଡ୍‌ଡ଼ା। ପ୍ରାୟ ଦିନ ତାଙ୍କ ଘରେ ଖିଆପିଆ ହୁଏ। ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ବ୍ୟବସାୟ କରନ୍ତି, ମଦ ପିଅନ୍ତି ବୋଲି ଅନେକ୍ ସମୟରେ ଘରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହେଲେ ମୁଁ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ହୋଇଯାଇ ବୁଝାସୁଝା କରେ। ନାନୀର ଦୁଇଟି ଝିଅ। ବଡ଼ ଝିଅ +୨ ପଢୁଚି ଆଉ ସାନ ମେଟ୍ରିକ୍। ନାନୀ ଚାକିରୀ କରେ। ତେଣୁ ସେ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ କିଛି ଦିନ ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ ଯାଉଛି।

ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳକୁ ଷ୍ଟେସନରେ ନାନୀକୁ ନେଇ ଟ୍ରେନରେ ବସେଇ ଦେଇ ଆସିଲି। ଘରେ କହିଦେଇ ଆସିଥିଲି ଆଜି ନିର୍ମଳା ନାନୀ ଘରେ ରହିବି ବୋଲି। ଘରକୁ ଗଲାବେଳକୁ ବଡ଼ ଝିଅ ସୁନି ବସି ଟିଭି ଦେଖୁଛି ଆଉ ସାନ ମାନି ଶୋଇ ପଡ଼ିଲାଣି। ଭାଇ ଆହୁରି ଆସିନାହାନ୍ତି। ସୁନିକୁ କହିଲି ତୋ ପଢ଼ାପଢ଼ି ସରିଲାଣି। ସେ କହିଲା, ମାମୁଁ ଆଜି ତ ମମି ନାହିଁ ଟିକେ ଟିଭି ଦେଖିବାକୁ ଦିଅ। ମୁଁ କହିଲି ହଉ। ମୁଁ ବି ସେଇଠି ବସିପଡ଼ିଲି।
ଆମେ ବସି ଟିଭି ଦେଖୁଥିଲାବେଳେ ମୋର ନଜର ସୁନି ଉପରେ ପଡ଼ିଲା। ଅବଶ୍ୟ କେବେ ଏତେ ନିକଟରୁ ଦେଖିନଥିଲି। ତା ଦୁଧ ଦିଟା ବଡ଼ ହୋଇ ଆସିଲାଣି। ପତଳା ଟପ୍ ତଳେ ତା ଦୁଧର ନିପଲ୍ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ଗୋଲ୍ ଗୋଲ୍ ଦୁଧ୍ ଦିଟା ବଡ ସୁନ୍ଦର୍ ଦିସୁଛି। ମୁଁ କେତେ ସମୟ ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ ସୁନି ବୋଧହୁଏ ଜାଣିପାରିଲା ଆଉ ନିଜକୁ ସଜାଡି ବସିଲା। ହାଫ୍ ପ୍ୟାଣ୍ଟ୍ ପିନ୍ଧିଥିଲା ସେ। ତା ଗୋରା ଗୋରା ଜଙ୍ଘ ଦେଖି ମୋ ବାଣ୍ଡ ଟେଙ୍ଗେଇଲା। ପାଟି ଲାଳେଇଲା। କଣ କରିବି ମୁଣ୍ଡରେ ବୁଦ୍ଧି ପସିଲାନି। ଇଚ୍ଛା ହେଉଥିଲା ତା ଜଙ୍ଘକୁ ଚାଟି ପକାନ୍ତି, ଦୁଧକୁ ଚୁଚୁମି ଚୁଚୁମି ଖାଆନ୍ତି। ଆଉ ତା ବିଆ କଥା ଭାବିଲା ବେଳକୁ ମୋ ବାଣ୍ଡରୁ ଟୋପାଏ ପାଣି ବାହାରିଲା। ସମ୍ଭାଳି ହେଉନଥିଲା। ଟିକେ ପାଖେଇ ଯାଇ ସୁନିର କାନ୍ଧରେ ହାତ ଥୋଇ କହିଲି, ତୁ ସବୁ ଠିକରେ ପଢ଼ାପଢ଼ି କରୁଛୁ ତ? ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଦେବୁ ନା ମେଡ଼ିକାଲ୍। ସେ କହିଲା, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଦେବି। ମୁଁ କହିଲି। ଭଲ, ଆଉ ତା କାନ୍ଧକୁ ଆଉଁସି ଦେଇ କହିଲି,ତୋ ସ୍କୁଲ୍ କଥା ମୋତେ ଟିକେ କହୁନୁ। ସେ କହିଲା କଣ କହିବି। ମୁଁ କହିଲି ତୋର କିଏ କିଏ ସାଙ୍ଗ ସବୁ ଅଛନ୍ତି। ସେ କହିଲା ଆମ ସ୍କୁଲରେ ସମସ୍ତେ ମୋ ସହ ସାଙ୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି।
ମୁଁ ମନେ ମନେ ଭାବୁଥିଲି ଏମିତି ଫିଗର୍ ଥିଲେ ତ କୁକୁର ବି ପଛରେ ବୁଲିବ। ମୁଁ ହସିଦେଇ କହିଲି ଆଉ ତୋ ବୟ ଫ୍ରେଣ୍ଡ୍। ସେ ଲାଜେଇ ଯାଇ କହିଲା, ମାମୁଁ ! କାହିଁକି ଚିଡ଼ଉଚ ? ମୁଁ କହିଲି, ତୋ ବୟସ୍ ଏବେ ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡ୍ କରିବାର ହେଲାଣି। ନିଶ୍ଚୟ ଥିବ ନା କିଏ ? ସେ କିଛି କହିଲାନି। ମୁଁ ପୁଣି ପଚାରିଲି, ସେ କହିଲା ସେମିତି କେହି ଖାସ୍ ନାହାନ୍ତି। ମୁଁ କହିଲି ଯା ମିଛ କହନା। ତୋ ଭଳି ଫିଗର ଥିବା ଝିଅ ପଛରେ ହଜାରେ ଟୋକା ପଡ଼ିଥିବେ। ସେ ହସିଦେଉଥିଲା। ମୋତେ ଲାଗୁଥିଲା ସେ ମୋ କଥାକୁ ମଜା ପାଉଛି। ମୁଁ କହିଲି କହ ନା। କିଏ ଅଛି। କିଏ ତ ନିଶ୍ଚୟ ଥିବ। ତୋ ଦେହରେ ହାତ ମାରୁଥିବ। ଗେଲ କରୁଥିବ। କିସ୍ କରୁଥିବ। ସେ ଲାଜେଇ ଯାଉଥିଲା। ହେଲେ କହିଲା, ନାଇଁ ସେମିତି କେହି ନାହିଁ। ଆଉ ମମ୍ମି ଜାଣିଲେ ମୋତେ ମାରିଦେବ।
ମୁଁ କହିଲି, ହେଲେ କି ଲାଭ। ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଫିଗର ଥିଲେ କଣ ହେବ। ତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ଯଦି କେହି ନଥିବେ। ସେ ମୋତେ ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ଶୁଣୁଥିଲା। ମୁଁ କହିଲି ଆମ ସ୍କୁଲରେ ଯେଉଁ ଝିଅ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଥିଲା ଆମେ ତାକୁ ହିରୋଇନ୍ ବୋଲି ଡାକୁଥିଲୁ। ଆଉ ମଉକା ପାଇଲେ କେମିତି ଟିକେ ଛୁଇଁ ଦେବୁ ବୋଲି ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲୁ। ସେ ମଜା ନେଇ କହୁଥିଲା, ଆମ ସ୍କୁଲରେ ବି ପିଲାମାନେ ସେମିତି କରୁଛନ୍ତି। ଗହଳିରେ ଗଲାବେଳେ ଦେହରେ ଘଷି ହେଇ ଯାଉଛନ୍ତି। ମୁଁ ହସିଦେଇ କହିଲି, ତୋତେ କେମିତି ଲାଗେ ? ସେ କହିଲା, ଜାଣିନି। ବେଳେ ବେଳେ ଭଲ ଲାଗେ ଆଉ ବେଳେ ବେଳେ ଚିଡ଼ି ଲାଗେ।
ମୁଁ କହିଲି, ତୁ ଟପ୍ ତଳେ କିଛି ପିନ୍ଧିନୁ ? ସେ ନିଜ ଟପ୍ କୁ ଦେଖି କହିଲା ନାଇଁ। କଣ ହେଲା କି ? ମୁଁ କହିଲି, ନାଇଁ ଭଲ। ବହୁତ ସୁନ୍ଦର୍ ଦିଶୁଛି। ସେ ମୋ ଆଖିକୁ ଚାହିଁଲା। ମୁଁ କହିଲି, ତୋ ଛାତି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର। ସେ ଲାଜେଇ ଗଲା। ମୁଁ ଆଉ କିଛି କହିଥାନ୍ତି,ସେତେବେଳକୁ ଘରର କଲିଂ ବେଲ୍ ବାଜିଲା। ସୁନିର ବାପା ଘରକୁ ଫେରିଲେ। ସମୟ ରାତି ସାଢ଼େ ଦଶ୍ ହେବଣି। ତାଙ୍କ ଚାଲିରୁ ଜଣା ପଡୁଥିଲା ସେ ମଦ ପିଇ ଆସିଛନ୍ତି। ମୋତେ ଦେଖିକହିଲେ, ‘ଆରେ ବୁଲୁ। ନାନୀକୁ ଛାଡ଼ିଦେଇ ଆସିଲ? ସେ ଭଲରେ ଗଲା?’ ମୁଁ କହିଲି, ‘ହଁ ସେ ଭଲରେ ଗଲା। ଭାଇ ସୁନି କୁ କହିବି ସେ ଖାଇବାକୁ ବାଢ଼ିଦେବ?’ ସେ ମନାକରି ନିଜ ରୁମକୁ ଚାଲିଗଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ଘୁଙ୍ଗୁଡ଼ି ମାରି ଶୋଇଗଲେ।
ମୁଁ ଆଉ ସୁନି ବସି ଏକାଠି ଖାଇଲୁ। ଖାଇବା ପରେ ପୁଣି ସୋଫା ଉପରେ ବସିଲୁ। ଟିଭି ଦେଖୁ ଦେଖୁ ଗୋଟେ କିସ୍ ସିନ୍ ଆସିଲା। ତାକୁ ଦେଖି କହିଲି, ତୁ କେବେ କିସ୍ କରିଚୁ ? ସେ ମୁଣ୍ଡ ହଲେଇ ନାଇଁ କହିଲା। ମୁଁ କହିଲି, ମିଛ କହନା। ସେ କହିଲା, କରିଚି ଯେ ମାମୁ, ଏମିତି ନାଇଁ। ମାନେ। ସେ କହିଲା, ଖାଲି ମୋ ଓଠକୁ ସେ ଛୁଇଁଥିଲା। ବାସ୍। ହଠାତ୍ ମୋ ପାଟିରୁ ବାହାରି ପଡ଼ିଲା। ଉପର ଓଠକୁ ନା ତଳ ଓଠକୁ। ସେ କହିଲା, ମାନେ। ମୁଁ କହିଲି କିଛି ନାହିଁ, ତୁ କହ। ସେ କହିଲା, ଆମ ସ୍କୁଲରେ ଥରେ ଗୋଟେ ପୁଅ ମୋତେ କିସ୍ କରିବାକୁ କହିଲା। ଆଉ ମୋ ଓଠକୁ ସେ ଓଠରେ ଛୁଉଁଥିଲା, କିଏ ଆସିଲା ବୋଲି ପଳେଇଲା।
ମୁଁ କହିଲି ବାସ୍ ଏତିକି ? ଆଉ କିଛି କଲାନି। ସେ ନାଇଁ କଲା। ମୁଁ ହସିଦେଇ କହିଲି, ମୁଁ ହେଇଥିଲେ…. ଚୁପ୍ ହେଇଗଲି। ସେ ଚିଡ଼େଇବା ଭଳି କହିଲା, ହେଇଥିଲେ କଣ କରିଥାନ୍ତ? ମୁଁ କହିଲି, କହିଲେ ତୁ ଲାଜରେ ଲାଲ୍ ହେଇଯିବୁ। ସେ ତଥାପି ଜିଦ୍ କଲାଭଳି ପଚାରୁଥିଲା, ହେଇଥିଲେ କଣ କରିଥାନ୍ତ। ମୁଁ ତା ମୁହଁକୁ ଟାଣି ଆଣି ତା ଓଠକୁ କିସ୍ କରିବାକୁ ଲାଗିଲି। ତା ପାଟିରେ ଜିଭ୍ ପୁରେଇ ଜୋରସେ କିସ୍ ଟେ କଲି ଆଉ ଛାଡ଼ିଦେଲି। ସେ ଚମକି ପଡ଼ିଥିଲା, କିଛି କହୁନଥିଲା। ମୁଁ କହିଲି, ବାସ୍ ଏମିତି ଆଉ କିଛି କରିଥାନ୍ତି। ସେ ଆଁ କରି ମୋତେ ଚାହିଁଥିଲା। ମୁଁ କହିଲି କଣ ହେଲା। ସେ ଆନମନା ହେଇ କହିଲା, ଉଁ ନାଇଁ କିଛି ନାହିଁ। ମୁଁ କହିଲି ଏମିତି କିସ୍ କରିଥିଲା ସେ ? ସେ ମୁଣ୍ଡ ହଲେଇ ନାଇଁ କଲା। ମୁଁ ତା ଗାଲକୁ ହାତରେ ଧରି ତା ଆଖିକୁ ଦେଖି କହିଲି, ଆଊ ଥରେ କିସ୍ କରିବୁ ? ସେ ଲାଜେଇ ଗଲା। ମୁଁ ତା ଓଠ ପାଖକୁ ନିଜ ଓଠ ନେବାପରେ ସେ ଆଖି ମୁନ୍ଦିଦେଲା ଆଉ ମୋ ଓଥକୁ ଚାପିବାକୁ ଲାଗିଲା।
ଆମେ କିଛି ସମୟ କିସ୍ କରିବାପରେ, ମୁଁ କହିଲି, ଚାଲ ବାହାର ପଟ ଗେଷ୍ଟ୍ ରୁମକୁ ଯିବା। ଏଠି ବସିଲେ ତୋ ବାପା ଉଠି ଆସିବେ। ସେଇଠୁ ବାହାର ପଟ ରୁମକୁ ଆସିବାପରେ ମୁଁ ରାତି ପାଇଁ ମୋ ଡ୍ରେସ୍ ଚେଞ୍ଜ୍ କରିଦେଲି। ହାଫ୍ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ଆଉ ଟି-ସାର୍ଟ୍ ପିନ୍ଧି ରେଡି ହେଲି। ସେ ଆସିଲା। ସେ ଆସିବାପରେ ମୁଁ କବାଟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇ ତା ମୁହଁକୁ ହାତରେ ଧରି କିସ୍ କଲି। ସେ ବି ମୋତେ କିସ୍ କରୁଥିଲା।
ତା ଟପ୍ ଉପରେ ମୁଁ ତା ଦୁଧକୁ ଧରି ଚିପିବାକୁ ଲାଗିଲି, ସେ ନିଜେ ମୋ ହାତକୁ ତା ଛାତି ଉପରେ ଚାପି ଧରିଲା। ମୁଁ ଜୋର୍ ଜୋରରେ ଚିପୁଥିଲି। ତା’ପରେ ତା ଟପ୍‌କୁ ଟାଣି ବାହାର କରିଦେଲି। ଓଃ କି ଦୁଧ। ଦିଟା ଅଧାଫାଳ ହେଇଥିଲା କମଳା ତା ଛାତିରେକିଏ ଯେମିତି ଥୋଇ ଦେଇଛି। ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ପରି ନଇଁ ଯାଇନି । କିଛି ଝିଅଙ୍କ ଦେହରେ ଦୁଧ ମୁନିଆ ହୋଇକି ଥାଏ,ହେଲେ ସୁନିର ଦୁଧ ପୁରା ଗୋଲ୍ ଆଉ ଟାଇଟ୍। ମୁଁ ନଇଁ ପଡ଼ି ଚାପିବାକୁ ଲାଗିଲି। ତା ନିପଲକୁ ଚୁଚୁମି ଯାଉଥାଏ। ସେ ମୋ ମୁଣ୍ଡକୁ ତା ଛାତିରେ ଚାପି ଧରି ଥାଏ। ତା ଦୁଧ ଖାଉ ଖାଉ ତଳକୁ ହାତ ବଢେଇ ତା ପ୍ୟାଣ୍ଟ୍ ଖୋଲିଦେଲି ଆଉ ତା ବିଆ ଉପରେ ହାତ ରଖି ଆଉଁସିଲି। ତା ବିଆ ପୁରା ସଫା ଲାଗୁହ୍ତିଲା। ବୋଧହୁଏ ତା ବିଆରେ ବାଳ ଆହୁରି ଆସିନଥିଲା। ତାକୁ ଖଟରେ ଶୁଏଇ ଦେଇ ତା ଦୁଧକ୍କୁ ଖାଊଥିଲି ଆଉ ବିଆକୁ ଛୁଉଁ ଥିଲି। ତା ବିଆ ଓଦା ହେଇ ଆସିଥିଲା।
ତାକୁ ଉପରକୁ ଠେଲିଦେଇ ମୁଁ ତଳେ ଥାଇ ତା ବିଆକୁ ଚୋଷିବାକୁ ଲାଗିଲି। ସେ ଆନନ୍ଦରେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡ ଏପାଖ ସେପାଖ କରୁଥିଲା। ବେଳେ ବେଳେ ମୋ ମୁଣ୍ଡକୁ ନିଜ ଗଙ୍ଘ ମଝିରେ ରଖି ଚାପି ଦେଉଥିଲା। ହାତରେ ମୋ ମୁଣ୍ଡକୁ ନିଜ ବିଆ ଉପରେ ଚାପି ଧରୁଥିଲା। ମୁଁ ତା ଜଙ୍ଘ ଦୁଇଟାକୁ ଫଡା କରିଦେଇ ବିଆକୁ ଆଗ ପଛ ଚାଟୁଥ୍ଲିଇ। ସେ ଓଃ ଓଃ କହୁଥିଲା। ହାତରେ ତା ଦୁଧକୁ ଚିପୁଥିଲି ସେ ପୁରା ଥରୁଥିଲା। କିଛି ସମୟ ଜୋର୍ ଜୋର୍ କରି ଚୋଷିବାପରେ ସେ ଆଃ ଆଃ କହି ମୋ ପାଟିରେ ତା ବିଆ ରସ ଢାଳିଦେଲା। ସାମାନ୍ୟ ଖଟାଳିଆ ବିଆ ରସ ମୋ ପାଟିରେ ପଡ଼ିଲା। ସେ ନିରବ ହେଇ ଖଟରେ ପଡ଼ିଥିଲା। ମୁଁ ତା ବିଆକୁ ଖାଉଥିଲି, ରସ ପିଉଥିଲି। ସେ ହାଲିଆ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା।
କିଛି ସମୟ ପରେ ମୁଁ ଉପରକୁ ଉଠିଲି ଆଉ ତା ଦୁଧ ଖାଇବାକୁ ଲାଇଲି। ସେ ମୋତେ ଚାହିଁ କହିଲା, ମାମୁ ତୁମେ କଣ କଲ ?ମୋତେ କେମିତି କେମିତି ଲାଗୁଛି। ମୁଁ କହିଲି, କାହିଁ ଆଗରୁ କେବେ କରିନଥିକୁ କି ? ସେ କହିଲା, ନାଇଁ। ମୁଁ ଏସବୁ କେବେ କରିନି। ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଏ ସବୁ ଦେଖିଥିଲି। ଭାବୁଥିଲି କେମିତି ଲାଗିବ, ଓଃ ଗଡ୍ ମାମୁ ମୋତେ କଣ କଣ ହେଇ ଯାଉଛି।
ମୁଁ ଉଠି ପଡ଼ି ତା ପ୍ୟାଣ୍ଟ ତାକୁ ପିନ୍ଧେଇଦେଉ ଦେଉ କହିଲି, ବାସ୍ ଏତିକିରେ ଯଦି ତୋତେ ଏମିତି ଲାଗୁଛି, ସବୁ କିଛି କଲେ କଣ ଲାଗିବ ? ସେ କହିଲା, ମାମୁ ମୋ ସହ ସବୁ ଇଛି କର। ମୁଁ ରହିପାରୁନି। ମୁଁ କହିଲି, ଏବେ ରାତି ଗୋଟାଏ ହେଲାଣି, ତୁ ଏବେ ଶୋଇଯା, ସକାଳୁ ସ୍କୁଲ୍ ଯିବୁନି କି ? ସେ ନାଇଁ କରୁଥିଲା, ତାକୁ ପାଖରେ ଭିଡ଼ି ଧରି ଶୋଇଲି। ସେ ମୋତେ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଥିଲା। ସକାଳୁ ସାଢ଼େ ପାଞ୍ଚଟାରେ ଆଲାର୍ମ୍ ବାଜିବା ପରେ ତାକୁ ଉଠେଇଲି ଆଉ ସେ ମୋତେ ମର୍ଣ୍ଣୀଂ କିସ୍ ଟେ ଦେଇକି ନିଜ ରୁମକୁ ଗଲା ଆଉ ସାଢ଼େ ଛଅଟା ବେଳକୁ ସୁନି ଆଉ ମାନି ସ୍କୁଲ ଯିବାପାଇଁ ରେଡ଼ି ହୋଇଗଲେ। ଭାଇ ସେତେବେଳକୁ ଉଠିପଡ଼ିଲେଣି। ସେ କହିଲେ ସେ ନେଇ ସ୍କୁଲରେ ଛାଡ଼ିଦେବେ। ମୋତେ କହିଲେ, ଦିନ ବେଳେ ତୁମେ ନେଇ ଆସିବ। ମୁଁ ହଁ କହିଲି।
ଦିନବେଳେ ସାଢ଼େ ଗୋଟାଏ ବେଳକୁ ସ୍କୁଲକୁ ଗଲି ଆଉ ସୁନି ସ୍କୁଲ୍ ବାହାରେ ଥିବାର ଦେଖିଲି। ସେ କହିଲା, କ୍ଲାସ୍ ନଥିଲା ତ ତେଣୁ ବାହାରେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ମୁଁ କହିଲି, ହଉ ମାନି ଆସୁ ଘରକୁ ଯିବା। ସେ କହିଲା ମାନିକୁ ତୁମ ଘରେ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ହେବନି ? ମୁଁ ମନେ ମନେ ଭାବୁଥିଲି, ମୁଁ ବି ସେଇୟା ଚାହୁଁଥିଲି। ମୁଁ ହଁ କଲି। ବାଇକରେ ବସି ଗଲାବେଳେ ସୁନି ମୋତେ ଭିଡ଼ି ଧରି ବସିଥିଲା। ତା ଦୁଧ ମୋ ପିଠିରେ ଚିପି ହେଉଥିଲା। ମାନିକୁ ନେଇ ମୁଁ ଆମ ଘରେ ଛାଡ଼ିଦେଲି। ମୋ ମା ମାନିକୁ ଭଲ ପାଏ। ସେ ବି ଖୁସିରେ ଆମ ଘରେ ରହେ। ସୁନିକୁ ନେଇ ଘରକୁଯିବା ବାଟରେ ଭାଇଙ୍କ ଦୋକାନ ଦେଇ ଗଲୁ। ଭାଇ କହିଲେ ସେ ରାତିରେ ଘରକୁ ଆସିବେ।
ଆମେ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବାପରେ, ସୁନି କବାଟ ଟା ବନ୍ଦ କରିଦେଇ ମୋତେ ଭିଡ଼ିଧରିଲା ଆଉ କହିଲା, ମାମୁ କାଲି ଯାହା କରିଥିଲ ଏବେ କର। ମୁଁ ତାଉ ଟେକି ନେଇ ଖଟ ଉପରେ ଶୋଇଦେଲି ଆଉ ତା ସ୍କର୍ଟ୍ ଆଉ ସ୍କୁଲ୍ ଡ୍ରେସ୍ ସବୁ ଖୋଲିଦେଲି। ସେ ପୁରା ଲଙ୍ଗଳା ହୋଇ ମୋ ସାମନାରେ ଖଟରେ ସୋହିଥିଲା। ମୁଁ ତା ଦୁଧ ଖାଈବା ଆରମ୍ଭ କଲି। ଆଉ ହାତରେ ତା ବିଆକୁ ଅଣ୍ଡାଳି ଦେଲି। ସେ କିଛି ସମୟ ଭିତରେ ଓଦା ହୋଇ ଆସିଲା।
ମୁଁ ଖଟରେ ଶୋଇଗଲି ଆଉ ତାକୁ କହିଲି ମୋ ପାଟି ଉପରେ ତୁ ବିଆ ରଖି ବସ୍ ସେ ସେମିତି କଲା ଆଉ ମୁଁ ତା ବିଆକୁ ଚାପିଲି, ତା ବିଆରୁ ତୋପା ତୋପା ପାଣି ମୋ ପାଟିରେ ପଡୁଥିଲା। ସେ ଆଃ ଆଃ ବହୁତ୍ କହୁଥିଲା। ଆଜି ଘରେ କେହି ନଥିବାରୁ ସେ ଜୋର ରେ ଚିଲ୍ଲେଇ ହଉଥିଲା। ମୁଁ ତା ବିଆକୁ ଚାଟୁଥିଲି। ସେ ତା ବିଆକୁ ମୋ ପାଟିରେ ଆଣି ଚଟେଇ ଦେଉଥିଲା। ମୁଁ ତା ଦୁଧକୁ ଚିପିବା ପରେ ତା ବିଆରୁ ରସ ବାହାରିଲା। ମୋ ପାଟି ଓ ମୁହଁରେ ସେ ରସ ଢାଳିଦେଲା।
ସେ ଏବେ ନିସ୍ତେଜ ହେଇ ଖଟରେ ପଡିଥିଲା। ମୁଁ ମୋ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ଖୋଲିଦେଇ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ବାହାର କଲି। ସେ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ନିଜ ହାତରେ ନେଇ ଅଣ୍ଡାଳିଆ ଆଉ ମୋ ବାଣ୍ଡ ପୁରା ଠିଆ ହୋଇଗଲା। ତାକୁ ଖଟର ଧଡ଼ାକୁ ଟାଣୀ ଆଣିଲି ଆଉ ତା ବିଆ ଉପରେ ବାଣ୍ଡ ରଖି ଧକା ଦେଇ। ଦୁଇ ତିନି ଥରେ ଧକ୍କା ଦେବାପରେ ମୋ ବାଣ୍ଡ ତା ବିଆର୍ ଏପଶିଗଲା। ତା ପରେ ଧିରେ ଧିରେ ଭିତର ବାହାର କଲି। ସେ ଆଃ ଆଃ କହୁଥିଲା। ମୁଁ କହିଲି ଏଇତା ବି ଦେଖିଥିଲୁ ? ସେ ହଁ କହିଲା। ମୁଁ କହିଲି କେମିତି ଲାଗୁଛି, ସେ କହିଲା, ମାମୁ କହିପାରିବିନି ମୋତେ କଣ ଲାଗୁଛି। ମୋତେ କେତେ ଖୁସି ଲାଗୁଚି।
ମୁଁ କିଛି ସମୟ ଧିରେ ଧିରେ ଗେହିବା ପରେ ଏବେ ଜୋର୍ ଜୋର୍ ରେ ଧକ୍କା ମାରିଲି, ସେ ଓଃ ଆଃ ହଉଥିଲା। ମୁଁ ତା ଗୋଡ଼ ଦୁଇଟାକୁ ଉପରକୁ ଟେକି ଦେଇ ବିଆରେ ବାଣ୍ଡର ପ୍ରବେଶକୁ ଦେଖୁଥିଲି। ମୋତେ ମସ୍ତି ଚଢିଥିଲା। ମୁଁ ନିର୍ଦ୍ଧୁମ ଗିହାଁ ଦେଉଥିଲି। ସେ ଓଃ ଆଃ ମରିଗଲି, ମାମୁ ଛାଡ଼ିଦିଅ ବୋଲି ଚିଲ୍ଲେଇ ହଉଥିଲା। ହେଏ ମୁଁ ଆଊ ଶୁଣୁନଥିଲି। ସେ ଆଃ ଆଃ କହି ମୋ ଅଣ୍ଟାକୁ ଭୀଡି ଧରି ନିଜ ବିଆକୁ ମୋ ବାଣ୍ଡରେ ଆଣି ପୁରେଇ ଦେଉଥିଲା। ଓଃ କି ତୃପ୍ତି ଲାଗିଥିଳା। ଏମିତି ପନ୍ଦର ମିନିଟ୍ ଗେହିବାପରେ ସେ ଥରିବାକୁ ଲାଗିଲା, ତା ବିଆ ପୁରା ଓଦା ହୋଇ ଆସିଲା, ବାଣ୍ଡ ବି ସର୍ ସର୍ କରି ଖରୁଥିଲା। ମୁଁ ବି ଜୋର୍ ଜୋର୍ ଧକ୍କା ଦେଲି ଆଉ କିଛି ସମୟପରେ ସେ ପାଣି ଛାଡ଼ିଦେଇ ଚୁପ୍ ହେଇଗଲା। ମୁଁ ମୋ ବାଣ୍ଡକୁ ବାହାରକୁ ଆଣି ତା ଦେହରେ ମୋ ବୀର୍ଯ୍ୟ ଢାଳିଦେଲି।
ଆମେ ଖଟରେ କିଛି ସମୟ ଏମିତି ପଡିରହିଲୁ। ତାପରେ ତାକୁ ସାଥିରେ ନେଇ ବାଥ ରୁମ ଗଲି ଓ ମିଶିକି ଆମେ ଗାଧୋଇ ପକେଇଲୁ। ସୁନି ମୋତେ ଗୋଟେ ଝିଅ କମ୍ ସ୍ତ୍ରୀଲୋକ୍ ଭଳିଆ ଦିଶୁଥିଲା। ମୋ ପାହକୁ ଆସି ମୋତେ ଜାବୁଡ଼ି ଧରି କହିଲା, ମାମୁଁ,ମମ୍ମି ଯେତେଦିନ ଆସି ନାହାନ୍ତି ତୁମେ ପ୍ରତିଦିନ ମୋତେ ଏମିତି କରିବ। ମୁଁ ହଁ କରୁଥିଲି।
ମୋ ଏଇ କାହାଣୀ କେମିତି ଲାଗିଲା ମୋତେ ଲେଖି ଜଣାଇବ

—————————————–
Editor: Sunita Prusty
Publisher: bhauja.com

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*